| luc4m4rio a întrebat:

Salutare!
Am 12 ani si am 52Kg....la scoala se rade ff mult de mine.Ce as putea face sa slabesc 10 kile? Imi puteti recomanda o cura de slabire sau niste exercitii de facut acasa? Am niste gantere de 4.Cum as putea sa scap de grasime si sa slabesc? Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| luc4m4rio explică (pentru bursuc001):

Inaltimea mea e de 1, 50..si sunt baiat.

| bursuc001 a răspuns (pentru luc4m4rio):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 48 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 4 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O seară frumoasă!

| Oana92 a răspuns:

Mergi la medic pentru analize, e important sa se afle motivul pentru care esti supraponderal! Nu imi dau seama ce inaltime are un baiat de 12 ani, e important si asta de stiut. Si fa sport, eventual inot! Nu te juca cu ganterele alea. Il poti ruga si pe profesorul de sport sa iti recomande un program de exercitii.
Esti in crestere si la varsta ta e interzis sa urmezi cure de slabire fara recomandarea si supravegherea unui medic. Iti poti nenoroci organismul de nu te mai repara nimeni!

Sanatate!

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa, nu mai manca nimic facut cu zahar, faina orez sau cartofi.

| Roliii a răspuns:

Dar ti-ai pus vreodata intrebarea daca totusi exista cineva care sa nu rada de tine si sa te placa asa cum esti?(poate la fete le plac).Dar daca vrei neaparat sa slabesti mananca moderat din fiecare cate ceva dar sa nu fie nici prea mult nici prea putin (si din carne, si fructe, si legume etc.)si cel mai sanatos ar fi sa bei apa sau ceaiuri.Ca sa dai mai repede jos din greutate ai putea sa faci alergare din doua in doua zile (deci o zi da o zi nu) cam 2-4 ori pe saptamana, nu trebuie sa te fortezi niciodata nici cu mancatul nici cu alergatul, doar cat simti tu ca merge dar nu mai putin de 30 de min in ziua in care alergi.Si incearca sa mergi cat mai mult pe jos pe unde poti (bine nu sa mergi pe jos daca acolo unde vrei sa mergi e in celalalt capat al lumii), la scoala, la magazin, la un prieten care la care ajungi in 10-15 min, si asa se mai salveaza si bani de care poti sa-ti cumperi altceva decat daca i-ai da pe transport

| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Ca sa slabesti 10 kilograme, nu poti slabi asa usor cum bati din palme..Necesita multa munca si se va realiza in timp.Fa sport(jogging,sala, exercitii acasa), mananca mai sanatos (fara multe calorii, include cat de multe legume poti la orice masa, minim 2 l de apa pe zi, fara multa sare si etc).Dar pana atunci, nu mai baga in seama rautatile celor din jur, pentru ca te descurajezi singur.Lasa-i sa rada daca atat ii duce capul.Tu fii tare, puternic si nu-i baga in seama si eventual poti sa le intorci vorba si sa le zici ca tu poti slabi oricand dar ei tot vor ramane cu un caracter mizerabil.Succes!

| modjolica a răspuns:

Mananca mai putine grasimi, cat mai putine prajeli, bea cat mai multa apa, iar cu gantere nu vei slabi, trebuie sa alergi.Baga genuflexiuni, flotari, abdomene cat mai multe incepe cu 25 din fiecare in prima saptamana apoi adauga cate 10 la fiecare saptamana.Cat despre ce spun colegii, fi putin mai rau si raspunde-le, nu vor mai face misto