| Seby80 a întrebat:

Salutare. Am 15 ani (băiat) si vreau sa slabesc aprox. 10kg, recomandați-mi o alimentație corectă zilnică, ce să evit și ce trebuie să mănânc, nu vreau să mă chinui cu rețete, să slăbesc de la sine, încet încet, și poate un program de exerciții fizice prielnice corpului ca să accelerez procesul (mai mult pentru burtă și fese). Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. inveti ce sa mananci :

http://www.getfit.ro/......abire.html

2. inveti sa-ti organizezi mesele :

http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

3. du-te la sala sau la alergat sau la inot, oricare din astea 3 e buna ( si alt sport e bun daca iti place )

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ce înălţime şi ce greutate, pentru că la această vârstă nu ai nevoie de diete ci de sport!

| Seby80 explică (pentru onasis1961):

Am 78kg, și 1.83m

| onasis1961 a răspuns (pentru Seby80):

Normal dai 3-5 kg. şi e ok.

| Seby80 explică (pentru onasis1961):

Mersi mult happy

| FReAkAzO1d a răspuns:

Pai mananca mai putin.

| Seby80 explică (pentru FReAkAzO1d):

Eu scriu 5 randuri ca tu să zici ceva ce orice mocan știe? straight face Fără supărare, dar aștept un sfat de la un specialist, care este în domeniu.

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru Seby80):

Pai poti scrie 10 randuri daca nu gandesti inainte sa pui o intrebare.
E logic cum sa slabesti.Mananci mai putin si faci sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Poti slabi mancand mai mult, daca pui accent pe calitate si nu pe cantitate happy

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu cred lucrul asta.
Ce poti manca mult si sa nu se puna? Si sa si slabesti cum zici tu?
Nu ai cum sa mananci mai mult decat mancai inainte si sa slabesti

| Cosmin86 a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Calitate in loc de cantitate.

100 de gr de piept de pui la gratar are 130 kcal
100 de gr de piept de pui prajit in ulei are 400 kcal

Deci, daca alegi sa-l faci fara ulei, poti manca 2 piepti de pui si ai 260 kcal, in loc de 400 cat ar un singur piept facut in ulei.

Si multe exemple de genul. Inlocuieste cartofii prajiti cu orez brun fiert simplu si poti manca mai mult si tot asa happy

Sa nu mai spun ca daca in loc de cartofi prjaiti mananci salata de cruditati, poti pune de 5 ori mai multa ( cantitativ ) si sa ai mai putine calorii.