| SweetLolipop a întrebat:

Cum as putea sa am un abdomen plat pana la vara? Adica se poate? Mai explicit, vreau sa slabesc vreo 10 kg.Dar nu prin diete.Cam ce exercitii fizice imi recomandati? Pentru abdomen, fese si coapse.Multumesc!

10 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu pot sa cred cate aberatii spune toata lumea de pe aici. SweetLolipop, faci cum crezi preferi sa te iei dupa toti care zic sa faci abdomene fie ele 100 pe zi sau 8minute ab de pe youtube sau stiu e ce alta tampenii sau preferi sa te iei dupa mine care iti garantez ca stiu ce vorbesc! Oricum tine cont ca pe siteul asta majoritatea sunt pusti de 15-16 ani care doar isi dau cu parerea. Daca vroiai un raspuns bun mai bine intrebai pe un forum de specialitate fitness.

Ma rog sa iti dau si un raspuns.

In primul rand chiar daca NU vrei o dieta stricta, va trebui sa iti faci niste modificari in alimentatie:

1. renunti la dulciuri.
2. renunti la prajeli
4. renunti la paine/pastefainoase
5. renunti la junkfood
6. nu mai mananci cu 4 ore inainte de culcare
7. Reduci cantitatea de carbohidrati (legume/fructe/paste fainoase) si maresti cantitatea de proteine (carne, lapte (semidegresat), oua, iaurt, etc.)
8. Recomandat este sa mananci intre 3 si maxim 5 mese pe zi dar sa fie MICI! Dimineata poti sa mananci mai consistent mai ales pentru ca vei avae nevoie de energie pentru antrenamente dar seara usurel si putintel.

ANTRENAMENTELE.

In primul rand iti recomand sa-ti faci abonament la o sala.
Iar antrenamentul consta in alergare, bicicleta eventual stepper si aerobic (daca sala la care te duci are instructor de aerobic si iti convine sa dai banii)

Eu sugerez asa pentru inceput:

Luni: alergare 30minute (usor si constant tine. daca nu poti sa alergi din prima 30 de minute e ok sa faci cate o pauza scurta sa-ti tragi rasuflarea, dar incet incet trebuie sa ajungi sa alergi constant 30 minute

Marti: 40 minute pedalare la bicicleta

Miercuri: abdomene + picioare si ce mai vrei tu sa lucrezi la sala

Joi: alergare 30 minute
Vineri: Bicicleta sau stepper 40 minute

Intr-adevar vara este de preferat sa iesi cu bicicleta in parc daca ai si sa alergi tot in parc, dar pentru iarna ma gandesc ca e mai ok sa le faci la sala pe banda sau pe bicicleta de sala.

Lasa-mi mesaj daca pot sa te mai ajut cu ceva. Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| HonneOnna a răspuns:

Cauta pe youtube 8 minute abs work si la recomandations gasesti si alte clipuri facute de aceeasi care l.au facut pe ala cu exercitii si pentru picoare si tot tacamul..Bafta!winking

| noSUno a răspuns:

Salut
oricum iti dau si dieta si exercitii (la pachet big grin )
Exerciţii pentru un abdomen plat:
Răsuciri cu capul ridicat
Întinde-te pe spate cu mâinile întinse în lateral. Ridică picioarele întinse şi îndoaie piciorul drept din genunchi. Inspiră şi cu mâna stângă îndoită împinge capul în dreapta, ducând în acelaşi timp piciorul drept către cel stâng. Expiră, coboară picioarele şi capul pe podea. Repetă exerciţiul de 8 ori, alternând direcţia.
Coborârea şi ridicarea corpului
Îngenunchiază pe podea şi sprijină-te cu mâinile îndoite în coate, în aşa fel încât palmele să fie aşezate una lângă cealată, şi uşor coboară abdomenul înspre podea, menţinând spatele drept. Odihneşte-te şi revino la poziţia iniţială. În momenmtul ridicării inspiră aer, în momentul coborârii – expiră. Repetă exerciţiul de 8 ori.
Mâinile şi picioarele în sus
Întins pe spate, împreunează deasupra capului mîinile întinse şi ridicate. Ridică uşor capul şi picioarele împreunate, întinse. În momentul ridicării menţine pe podea, cu ajutorul mîinilor, spatele şi fesele. Ridicând capul, inspiră adânc, după care lăsând jos capul şi picioarele, expiră. Repetă exerciţiul de 8 ori.
Menu
Mic-dejun
50 g de fulgi de porumb cu 1 linguriţă de zahăr şi 115 g de fructe proaspete
Lunch
Sandvich din două felii mari de pâine neagră cu 1 ou gătit feliat, amestecat cu iaurt cu calorii reduse sau sos pentru salate
Masa principală
Aperitiv:
legume proapete cu sos de usturoi şi mentă.
Felul principal:
kebab cu carne de vită şi ciuperci
sau
plăcintă cu macaroane
sau
pilaf de pui.
Desert:
1 pachet de mousse au chocolate cu conţinut caloric scăzut sau desert de căpşuni.

| noSUno a răspuns:

Salut
iti dau si dieta si exercitii (la pachet big grin )
Exerciţii pentru un abdomen plat:
Răsuciri cu capul ridicat
Întinde-te pe spate cu mâinile întinse în lateral. Ridică picioarele întinse şi îndoaie piciorul drept din genunchi. Inspiră şi cu mâna stângă îndoită împinge capul în dreapta, ducând în acelaşi timp piciorul drept către cel stâng. Expiră, coboară picioarele şi capul pe podea. Repetă exerciţiul de 8 ori, alternând direcţia.
Coborârea şi ridicarea corpului
Îngenunchiază pe podea şi sprijină-te cu mâinile îndoite în coate, în aşa fel încât palmele să fie aşezate una lângă cealată, şi uşor coboară abdomenul înspre podea, menţinând spatele drept. Odihneşte-te şi revino la poziţia iniţială. În momenmtul ridicării inspiră aer, în momentul coborârii – expiră. Repetă exerciţiul de 8 ori.
Mâinile şi picioarele în sus
Întins pe spate, împreunează deasupra capului mîinile întinse şi ridicate. Ridică uşor capul şi picioarele împreunate, întinse. În momentul ridicării menţine pe podea, cu ajutorul mîinilor, spatele şi fesele. Ridicând capul, inspiră adânc, după care lăsând jos capul şi picioarele, expiră. Repetă exerciţiul de 8 ori.
Menu
Mic-dejun
50 g de fulgi de porumb cu 1 linguriţă de zahăr şi 115 g de fructe proaspete
Lunch
Sandvich din două felii mari de pâine neagră cu 1 ou gătit feliat, amestecat cu iaurt cu calorii reduse sau sos pentru salate
Masa principală
Aperitiv:
legume proapete cu sos de usturoi şi mentă.
Felul principal:
kebab cu carne de vită şi ciuperci
sau
plăcintă cu macaroane
sau
pilaf de pui.
Desert:
1 pachet de mousse au chocolate cu conţinut caloric scăzut sau desert de căpşuni.

| MeandYou123 a răspuns:

Renunta la sucuri, dulciuri, prajeli.Fa si tu 100 de abdomene pe zi, alearga, sari coarda, fa genoflexiuni.etc

| Ely3 a răspuns:

In primul rand sa nu mananci ciocolata si sucuri acidulate, mezeluri, chipsuri etc. Poti alerga in parc, sa te plimbi cu bicicleta, cu rolele, innot, abdomene :d.

| Cristimax10 a răspuns:

Abdomene incepi cu 10-15 cate poti si la 1-2 saptamani mai adaugi 5 si o sa saliveze baietii dupa tine daca esti la plaja...

| maxi12 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci sport in fiecare zi, sa alergi si sa mananci cat mai putin.

| lucian999 a răspuns:

Cel mai important e sa alergi, asta iti va lucra fesele, coapsele si abdomenul, iar abdomenele nu te ajuta sa slabesti, sunt pentru a lucra muschii abdominali.Eu ti-as recomanda alergare poate si bicicleta, dar daca vrei sa slabesti 10 kg trebuie sa ai in vedere si alimentatia,adica ocoleste dulciurile, painea, nu zic sa ai o dieta stricta dar macar sa te feresti sa mananci mult la o masa si ce nu trebuie gen fast-food, dulciuri foarte rar, incerca sa nu mai mananci dupa ora 6.Alearga cel putin 15 min (in f-tie de cum te descurci poate 30 de min. dar daca ti se pare greu incearca sa alergi de 2 ori pe zi cate 15 min) in fiecare zi, vezi cat ai slabit intr-o luna, daca nu esti multumita atunci trebuie neaparat sa faci ordine in alimentatie.Succes!