| andreea228 a întrebat:

Salutare happy
Am 15 ani si vreau sa slabesc.
Am un stil de viata foarte agitat si efectiv mananc si atunci cand nu am ce face pentru ca acum 2 ani am ajuns in spital din cauza stomacului, ca nu mancam si m-au speriat doctorii foarte tare.
Mananc mereu, mai putin dimineata si mai mult seara (dupa 19:00) cand ajung acasa de la scoala si e mama care sa imi dea de mancare (dimineata e la munca si mananc asa pe fuga) iar la scoala efectiv in fiecare pauza mananc.
Pentru ca m-am obisnuit sa mananc mi se si face foame destul de des.
Am 62 de kg si 1.70 m si as vrea sa slabesc intr-o luna, chiar si doua cam 5-7 kg.
Aveti vreun sfat? Cum sa imi impart mesele (am ore de la 12:00 ) si nu stiu, orice...
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ ( aproape ideală ); iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 800 gr peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 1-2 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu ai nevoie de diete, ci de un stil de viata sanatos.
De obicei dietele strica organismul deoarece il priveaza de toti nutrietii de care are nevoie zilnic pentru a se dezvolta corect, si il dai si peste cap, are impresia cand tu o dieta ca tu nu ai ce manca, si el acumuleaza grasimi cand cand o sa manaci un pic mai mult, si de aici acumulezi dublu kg dupa slabire.
Eu te-as saftui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora, daca ai orele de la 12, poti ca pranzul sa fie in jurul orei 11, si micul dejun sa fie intre orele 7-8 ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, peste, curcan*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic