| siNNNkWoW a întrebat:

Salutare am nevoie de câteva sfaturi.Un prieten de-al meu a fost lovit de un baiat și a ajuns la spital.Nu e ceva grav doar că s-a adunat un pic de sange in zona lovita, azi i-a dat bilet de voie (invoire) sa mearga acasa si să stea pana luni cand trebuie să mearga sa faca tomograf sa vada daca mai sunt ceva probleme. Tipu e in spital de sambata si azi (vineri s-a dus acasă prin bilet de voie). Intrebările mele sunt, cât timp are el bilet de voie zilele se platesc ca si cum ar fi internat?
Si cam cat ar costa toata treaba asta avand in vedere ca el a zis ca l-o lovit un prieten.Stiu ca el nu plateste ci persoana care l-a lovit. Sper sa intelegeti. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La sfarsitul zilelor de spitalizare spitalul va face socoteala si va comunica cat au costat, nu se poate spune exact, sunt in functie si de tratament.

| siNNNkWoW explică (pentru Ioandelasal):

Aha și zilele cât e învoit acasă se plătesc și alea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru siNNNkWoW):

Zilele cat sta acasa nu se platesc, se platesc doar medicamentele (daca este cazul) pe care le-a primit si le foloseste in aceste zile.

| Gireada_Vlad_1997 a răspuns:

Nu e asa, persoana care l-a lovit plateste numai daca e o persoana buna si vrea sa isi repare greseala, nefiind obligata de nimeni. Obligatia de platire a zilelor de spitale vine odata cu o plangere depusa la politie pentru loviri.