| Ha0t1c a întrebat:

Salutare, am o intrebare pentru cei care poartă ochelari, deci: Unde pot gasi sau cum se numesc ochelarii de vedere tip ochelari de soare? (nu stiu cum sa explic, arată fix ca niste ochelari de soare, dar sunt de vedere, au lentilele colorate mereu sau habar n-am). Are sau avea si un cântăreț de la noi, What's up cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Găsești la orice magazin care vinde ochelari de vedere. Ți va face pe comanda, în funcție de dioptrii.
Sunt unii ochelari de vedere care se închid singuri la culoare in funcție de lumina.

| Ha0t1c explică (pentru anonimg):

Vreau ochelari cu lentila colorata (negru) permanent, nu din aceia care se colorează la soare si dupa revin la normal, în unul din raspunsuri mi se spune de lentile foliate, pe google nu gasesc nimic, decat lentile de se aplica direct pe ochi si nu de ochelari. Si ramele erau ca ale ochelarilor de soare (practic ochelari de soare, dar cu dioptrii). Ai vreo idee?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ochelarii de vedere pot avea si lentile colorate; dar sunt incomozi atunci cand intrii undeva unde lumina este mult mai scazuta ca intensitate. Dava vrei pentru tine: poti cere la orice centru de optica medical sa iti monteze entile Heliomate, acestea isi modiica "absorbtia" in functie de mediul ambiant

| Ha0t1c explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vreau ochelari cu lentila colorata (negru) permanent, nu din aceia care se colorează la soare si dupa revin la normal, în unul din raspunsuri mi se spune de lentile foliate, pe google nu gasesc nimic, decat lentile de se aplica direct pe ochi si nu de ochelari. Si ramele erau ca ale ochelarilor de soare (practic ochelari de soare, dar cu dioptrii). Ai vreo idee? Mersi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Nici un centru optic autorizat nu iti va putea oferi astfel de lentile; chiar ar fi absurd ca tu sa-ti distrugi cu bunastiina vederea.

| Ha0t1c explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am gasit. Este vorba de :" ochelari de soare cu dioptrii".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Succes! in mod sigur-sigur nu au "calitatile" din intrebarea ta-initiala! tongue laughing

| Ha0t1c explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Scuze, sunt "incepator" in ale ochelarilor, dar aici scrie ca au culoarea permanentă (Da, nu neagră, asa cum am crezut eulaughing, maro inchis, gri etc).

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Lentilele ochelarilor de vedere, chiar si pentru aceia care sufera de Fotofobie, nu au o absorbtie mai mare de 25%. Dor in situatii speciale se face comanda de lentile heliomate cu absorbtie intre 25% si 60% peste aceasta valoare a absortiei sunt doar ecranele de protectie pentru sudura.

| Ionut_Ciocan_1995 a răspuns:

Ochelarii de vedere cu lentile colorate sunt de mai multe feluri. Eu stiu doar 2, cei cu lentile heliomate, care se coloreaza cand iesi la soare si care isi revin cand intri in casa. Si, ochelari cu lentile foliate care raman colorati permanent. Pe ambele le poti obtine de la un cabinet de optica autorizat pe baza unei prescriptii. Nu iti lua gata facuti de pe la tarabe sau butiq-uri, ca iti strici vederea.

| Ha0t1c explică (pentru Ionut_Ciocan_1995):

Cei care rămân colorati permanent ma interesau. Multumesc! Îmi vor crea probleme in spatii cu lumina mai slaba, gen camere etc?

| Ionut_Ciocan_1995 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Cam da, daca sunt colorati pemanent. Daca camera e intunecoasa vei avea vizibilitate scazuta. De asta am recomandat lentile heliomate, ca acestea se decoloreaza cand intri intr-o incapere.