| praystation a întrebat:

Salutare, am o intrebare poate mai ciudata pentru unii.
Voi cand stati intinsi sau stati pe scaun facand nimic va simtiti bataile inimii in piept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Da,uneori si cand dorm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. E normal

| WLMA a răspuns:

Salut, dacă sunt stresat sau anxios da, în rest nu. Poți să-ți iei tensiunea să vezi dacă e normală. Dacă e normală, nu te îngrijora. Dacă e ridicată, vezi ce factori de risc ai in jurul tău (ești sedentar, ești stresat, ești anxios, ai o dietă cu mâncăruri foarte sărate, istoric în familie, etc...). Dacă încerci să elimini o parte din factorii de risc și încă ai tensiunea ridicată, este nevoie să vorbești cu un medic. Ar trebui să vorbești cu un medic și dacă ai în familie alte persoane care au probleme cu tensiunea.
Tensiunea ridicată nu e o problemă pe termen scurt (dacă ești tânăr) dar netratată s-ar putea în timp să se înrăutățească, iar spre 50-60 de ani să fie fatală, motiv pentru care e nevoie să discuți cu medicul tău de familie (dacă prin eliminarea factorilor de risc, rămâi cu tensiunea mare).