| EdiRadu123 a întrebat:

Am o problema cu vederea si as vrea sa inteleg de ce nu pot sa-mi revin.Recent am fost la un alt control si mi s-a spus ca am dioptriile -4.15 la un ochi si -4.25 la altul, doctorul mi-a spus ca ochelarii trebuie purtati permanent si ca nu-mi pot reveni.
Port ochelari de aproximativ 5-6 ani, de maxim doua ori vederea mi s-a indreptat dar in rest mai deloc...
Ce as putea sa fac? Am mai auzit ca de fapt nu trebuie purtati ochelarii chiar tot timpul, doar in momentele in care am nevoie, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Da, ochelarii trebuie purtati tot timpul. Cum adica doar cand ai nevoie? Pai tu ai nevoie non stop ca sa vezi bine.
Nu ai cum sa-ti revii decat prin operatie laser - daca esti un pacient eligibil pentru asa ceva - altfel ochelari de vedere sau lentile de contact.

| EdiRadu123 explică (pentru alina2k18):

"cand am nevoie" adica atunci m-as uita de exemplu la tv de la distanta, sau in timpul orelor unde e nevoie sa vad la tabla.
Asa mi-au spus alte persoane tot ca mine care poarta ochelari si ca e nevoie sa stau fara ei macar pe acasa unde nu am asa mare nevoie, poate cand e vorba de stat la calculator.

| alina2k18 a răspuns (pentru EdiRadu123):

La -4 dioptrii nu cred ca vezi deloc clar fara ochelari.
Tu iti vei forta ochii foarte mult daca nu porti ochelarii.
Nu e ca si cum ai -0.5, tu ai -4.

| EdiRadu123 explică (pentru alina2k18):

Adevarat... Multumesc pentru raspuns

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Intereseaza te ca au iesit acum tot felul de operații...te operezi la ochi si ti revibig grin

| EdiRadu123 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Am discutat la consult, trebuie sa detin varsta de 20 de ani sau peste ca sa pot face o astfel de operatie, din pacate...
Oricum multumesc pentru raspuns.