| CinevaAnonimă a întrebat:

Am o problemă. De ceva timp mă dor ochii, mai ales stângul. De multe ori simt nevoia să îndrept lanterna direct spre ochi, iar după ce fac asta îmi mai trece. Despre ce poate fi vorba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| 2P a răspuns:

Ai probleme cu receptia luminii, ochiul se contracta in lumina puternica si permite numai o cantitate mica de lumina sa treaca, probabil iti raman nervii blocati si numai poti focaliza cum trebuie, consulta un medic e gratis cu trimitere de la medicul de familie

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar tu nu ai nevoie de un oftalmolog. Te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru, pentru ca comportamentul tau nu-i unul normal sau sanatos.

| CinevaAnonimă explică (pentru Violleta2022):

Îmi cunosti comportamentul? Eu vorbesc de faptul că mă dor ochii, iar tu îmi spui de psihiatru.

| brokxy a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca vrea sa poarte ochelari poate sa continue sa isi bage lanterna in ochi, asa faceam eu cand aveam 5 ani, si acum port ochelari la 20
Nu stiu de ce ti-ai tortura ochii asa, bine eu aveam 5 ani ea nu stiu cat are laughing laughing

| CinevaAnonimă explică (pentru brokxy):

Nu îi torturez. Nu îmi bag lanterna în ochi, doar luminez spre el, iar astfel trece din durere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dupa cum am spus, tu nu ai probleme la ochi, doar la comportament, care nu-i normal. Mergi cu mama la un psihiatru!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Reactia ta nu este a unui om normal, sa-ti bagi lumina in ochi!
Doar un copil fara discernament, sau un bolnav psihic, ar putea face asa ceva.

| CinevaAnonimă explică (pentru Violleta2022):

Am depistat problema deja. Era prea luminos în cameră și de asta apăreau probleme. De la lumină mă dureau, iar o lumină mai puternică mă ajuta să scap de problema cauzată de lumina din cameră. Sunt absolut normală.
Dacă o femeie însărcinată mănâncă săpun e bolnavă psihic? Dacă cineva cu lipsă de calciu mănâncă cretă nu e normal? Sigur, nu sunt chestii obișnuite, dar asta mu face acele persoane bolnave psihic. Pur și simplu organismul cere într-un mod de-al său ceea de ce are nevoie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca ai rezolvat problema, de ce ai mai venit aici sa ne ceri ajutorul?
In orice caz, raman la parerea mea, ca ai nevoie de un consult de specialitate. Este clar ca nu-i normal si nici sanatos sa-ti bagi lumina in ochi, doar pentru ca TI SE PARE tie, ca te scapa de durere de ochi, cand in realitate, iti afecteaza vederea.
Nu, organimsul nu cere ca femeia insarcinata sa manace sapun, nici cel cu lipsa de calciu sa manace creta, cum nici cel cu probleme de ochi, sa-si bage luina in ochi.
Toate aceste actiuni NU sunt normale si nici sanatoase. daca ajungi sa le faci, atunci ai clar nevoie de un consult psihiatric.

La nici 16 ani (cati ai acum), un asemenea comportament necesita supravegherea parintilor, ca sa nu te ranesti.
Sper ca parintii tai stiu de situatia asta, daca nu, spune-le sa te duca la medic.

| CinevaAnonimă explică (pentru Violleta2022):

În fine, nu mă mai chinui cu explicații. Cunosc medici care spun de chestia cu săpunul sau creta( și despre multe alte exemple de genul) că ar fi din cauza anumitor deficiențe care trebuie
tratate și nicidecum de o problemă de nivel psihic. Am depistat problema abia azi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Bine faci ca nu te mai chinui cu explicatii, lasa probleme celor cu obsesiile si mancatul ciudateniilor si focuseaza-te pe problema ta, cu lumina in ochi.
Ia-ti mama de mana si mergi sa faci un consult serios, la un medic de specialitate.

| Eteda a răspuns:

Du-te la un doctor oftalmolog, numai el iti poate spune, dar du te mai repede, nu e de joaca

| Ephappy a răspuns:

Mergi la doctor! Lumina puternica afecteaza negativ ochii