| NYØ2002 a întrebat:

Am o problema.Mi-a cazut plomba si acum am o cariuță.Ce pot face ca sa nu se raspandeasca caria sau sa nu mai am carii?

As vrea sa renunt la dulciuri dar e foarte greu,la scoala dulciuri, acasa dulciuri, mi se face pofta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Caria nu poate fi indepartata decat de medicul stomatolog. Daca nu o indepartezi (la stomatolog bineinteles), poti sa te speli si de 10 ori/zi ca aceasta va continua sa se intinda pe o suprafata mai mare si mai adanc in dinte/masea.
Daca iti clatesti gura cu apa dupa ce consumi dulciuri, zaharul nu-ti va mai afecta dintii.

| NYØ2002 explică (pentru anonimg):

Daca clatesc gura cu ceai de musetel nu o sa se mai intinda caria adica sa ramana cum e ea acum? Ceaiul de musetel poate fi si rece?

| anonimg a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu există nici ceai și niciun fel de medicament care să țină caria pe loc.
Odată ce s-a format, caria va înainta continuu. De aceea este obligatoriu vizita la medicul stomatolog.
Cu cât vei merge mai repede, cu atât va fi mai sănătos pentru tine, dar și mai ieftin la bani.
Îndepărtarea cariei și punerea plombei te va costa aproximativ 200 sau 250 lei.

| NYØ2002 explică (pentru anonimg):

Nu depinde si de varsta? Eu am avut gratis pana la 17 ani jumate adica asta e ultima luna

| anonimg a răspuns (pentru NYØ2002):

Păi ține de vârsta dacă te duci la o stomatologie de stat. Dar du-te repede până nu trece luna.
Dar trebuie să întrebi medicul sau asistenta lui dacă este gratuit la vârsta ta; ca să nu ai surprize mai târziu.
Până la sfârșitul săptămânii acesteia trebuie să auzim de vești bune. Deci te poți duce și mâine. Și ți se va da scutire. Cred că mai înainte trebuie să treci la medicul de familie.
Drumurile acestea îți ia timp și de aceea trebuie să te grăbești. În weekend va fi închis și la medicul de familie și la stomatologie. Niciuna nu va fi deschisă. Și lucrarea ta nu se încadrează la urgențe.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la medic sa iti puna alta plombita acolo.
Daca tot mananci dulciuri multe macar clateste-te cu apa simpla bine de tot sau apa de gura in caz ca nu te poti spala pe dinti sau folosi ata dentara ca esti la scoala.
Altfel nu te culca fara sa te speli pe dinti si sa folosesti ata dentara neaparat [ spatiile interdentare si gingiile nu se pot curata doar cu periuta ], spune-i medicului sa iti arate cum o poti folosi in caz ca nu stii sau te-ai ranit vreodata cu ata.

| NYØ2002 explică (pentru alina2k18):

Pot sa imi clatesc gura cu ceai de musetel?

| alina2k18 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu are nici un efect anticarii. Ce iti recomandasem eu era pentru prevenirea cariilor, sa nu lasi resturi de mancare intre dinti asta fiind o cauza principala a cariilor.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei si ce nu vrei
ai doua solutii mari si late
DOI: scoti dintele, DE TOT!

UNU: MERGI LA DENTIST

si ca sa intelegi ce face dentistul la carie: ia freza si curata tot, TOT ce e negru (cariat) in dinte, dupa care dezinfecteaza cu niste substante SCUMPE (pune cateva picaturi) si apoi pune plomba care sigileaza complet dintele ne-acoperit de zmalt si previne aparitia altei carii (in plus tine loc si de partea lipsa din dinte pentru masticatie)

NU poti sa inlocuiesti chiestia de mai sus, CU NIMIC, ABSOLUT NIMIC!

orice dinte fara zmalt se cariaza mai devreme sau mai tarziu
orice carie se extinde pana distruge dintele
P U N C T

| Redhead6 a răspuns:

Mergi la stomatolog sa ti puna alta plomba.

| Ifkablp a răspuns:

Faci alta plomba!