| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare. De 2-3 zile mă curentez de orice ma ating. Si se simte destul de puternic, se mai si aude asa ca o scanteie. Astăzi m-am curentat si de o colegă, si de telefon, si de clanta usii, si de bara de la sala... care este motivul acestor fenomene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește electricitate statică.
Dacă ești îmbrăcat cu haine de plastic mai ales și ai încălțăminte care te izolează electric de sol, pe pielea ta prin frecarea hainelor de corp, se adună sarcini electrice.
Pentru că pielea ta este ea însăși izolator electric, mai ales dacă este uscată, sarcina electrică nu se descarcă, rămâne pe piele, dacă atmosfera este ea însăși uscată. Te încarci chiar și până la 5000 de volți, norocul tău, că sunt puțini electroni. Când te atingi cu mâna de orice, se descarcă. Apare un mic fulger, acea scânteie. Pocnetul este datorită încălzirii puternice a aerului local acolo, ca un tunet la trăznet.
Acesta este motivul acestor fenomene.

| marinaru777 a răspuns:

Schimba hainele cu ceva de bumbac

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ai o personalitate... ELECTRICA big grin