Întrebare recomandată | DonMecanico a întrebat:

as vrea sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu problema pe care o am, acum o luna mi-am facut analizele si am fost diagnosticat cu o bacterie numita " Helicobacter pylori ", doctora mi-a dat acest tratament : Nolpaza 2 pe zi 1 dim 1 seara / Ospamox 2 pe zi dupa masa 1 dim 1 seara / Enterol 2 pe zi 1 dim 1 seara dupa masa si Klacid 4 pe zi, 2 dim 2 seara dupa 2 ore ( dupa masa ), am tinut acest tratament, dupa 2 saptamani Klacidu si Ospamoxul le-am consumat, dupa 3 saptamani s-a dus si Enterolul si a mai ramas Nolpaza care il iau si in prezent ( sambata se face o luna de cand am inceput tot tratamentul ), la inceput dupa nici prima zi am avut reactii adverse de la unele pastile, fiind prea puternice. am avut dureri de cap, abdominale, racit cobza, ameteli etc. am scapat de aceasta problema ca m-am tratat, dupa 2 saptamani si ceva a revenit iar raceala si ma gandesc ca tot de la tratament, am scapat, de o saptamana si ceva incoace luand doar Nolpaza ca doar el mi-a ramas, am inceput sa ma stric la stomac ( diaree), si in fiecare zi. sunt stricat la stomac., am baut ceauiuri ( menta/ sunatoare ) dieta corespunzatoare dar tot sunt stricat la stomac., ma gandesc ca e din cauza acestelor pastile Nolpaza, dar la inceput cand am inceput tot tratamentul nu am avut probleme de genu, sambata asta termin tot tratamentul., deci peste o luna va trebuie sa ma duc iar la control sa vad daca am scapat de aceasta bacterie, dar saptamana asta eu am avut scoala, 2 zile am stat acasa din cauza acestei probleme, azi n-am mai luat tratamentul ca sa nu am probleme maine la scoala si sa il continui in weekend, voi ce spuneti? sa fie din cauza acestor pastile? sa scap de aceasta bacterie cu tratamentul pe care l-am luat? astept raspunsuri, multumesc ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e bine sa intrerupi tratamentul daca vrei sa te vindeci de helicobacter

| anonimg a răspuns:

Nu este bine sa intrerupi tratamentul. Cauta sa consumi alimente(in stare solida si care contin multe fibre) care te strang la stomac(ex: paine neagra, banane).

| cristimihailov a răspuns:

De ce nu intrebi doctorul ala?
Ti-a spus sa iei toata cutia?
Suna-l si intreaba-l exact ce si cum sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice reactii adverse ale medicamentelor pe care le luam in scopul de a trata o afectiune, trebuie raportate medicului care ne-a recomandat tratamentul. Asta trebuia tu sa faci suspectand ca celelalte probleme au aparut de pe urma tratamentului pentru helicobacter. Spre ex si eu am un ulcer cauzat de acest microb iar tratamentul care mi-a fost prescris nu mi-a pricinuit alte probleme. Dar oamenii sunt diferiti, au diferite sensibilitati iar medicul trebuie sa aiba cunostinte despre ele. Probabil daca era informat iti schimba tratamentul ca sa il poti continua. Daca il opresti nu scapi de bacteria respectiva si situatia se poate agrava. Asa cum ti-am spus, eu am facut ulcer de la acest microb.

| DonMecanico explică (pentru anonim_4396):

Daca l-as opri doar pentru astazi e ceva rau? in sensul ca nu as scapa de bacterie daca intrerup o zi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonMecanico):

Incearca sa gasesti un raspuns in prospectul medicamentului sau intreaba un farmacist daca se intampla ceva in caz ca intrerupi o zi. Parerea mea este ca si daca il intrerupi doar o zi ca apoi sa il reiei tot aia ar fi, adica problemele tot vor reveni daca acest medicament iti creeaza probleme. Chestia e ca nu stii sigur daca este din cauza lui, poate totusi nu o fi din cauza lui si pe deasupra mai intrerupi si tratamentul.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate senvole dar ce poti sa faci traiesti in Romania nu iti da nimeni explicati clare

| HowdidIgethere a răspuns:

Ti-a distrus flora, poti avea alta bacterie. Iar antiacidul iti dezechilibraze secretiile gastrice.
Tratamentul ar trebui urmat doar de cei cu probleme de stomac sau cu leziuni pe esofag.
Incearca cate un saprosan, cateva zile. Si este la Kaufland un cascaval emental, ceva mai ieftin, din ala cu gauri, portionat la 400 gr. Banane, eventual niste pastile pentru flora (biotics). Bors de cartofi facut cu bors de putina. Poate si piersici, daca simti nevoia de fructe.

| DorinM a răspuns:

Mergi la un medic sa te vadă, sau scrie online lui Dr Cătălin Luca http://dr-catalin-luca.ro/site/consultatii.html

| Vaculin_Andreea_1984 a răspuns:

Nu trebuie in nici inre-un caz sa intrerupi tratamentul!

| jawbreaker a răspuns:

Spune-mi te rog dacă împreună cu antibioticul prescris pentru bacterie ai luat şi un adjuvant, un B complex, un praf pentru refacerea şi protejarea florei intestinale?

| DonMecanico explică (pentru jawbreaker):

Nu prea am inteles intrebarea ta, dar n-am luat nimic, decat tratamentele care le-am enumerat mai sus atata tot

| jawbreaker a răspuns (pentru DonMecanico):

Era obligatoriu ca împreună cu antibioticul, după jumătate de oră sau înainte de să iei un pliculeț de biotic. Eu m-am procopsit cu ceva probleme când n-am făcut asta. De întârziat tratamentul, dar numai de întârziat, știu că ai voie cel mult o oră, maxim 2, după care trebuie să-l aduci cu câte o jumătate de oră înapoi la ora lui normală.

| trisha88 a răspuns (pentru DonMecanico):

Are drepatate jawbreaker trebuia sa-ti dea un probiotic ca medicamentele astea iti disrug flora intestinala si probabil de aceea ai diaree dar de cele mai multe ori medicii uita sau sunt neglijenti in legatura cu probioticele.

| smylek a răspuns:

In nici un caz nu trebuie sa intrerupi tratamentul,, ar putea sa te afectee mai tare.

| AndreeaDeea12345 a răspuns:

Frate cine stie ce ai? In viata mea nu am mai auzit de helio sau cum o mai fi. poate ai intoxicatie...winking