| Cybe3r a întrebat:

Salutare, am un prieten care de un an bea bere cam in fiecare zi cate un pet si m-a rugat sa ii iau ceva medicamente antialcool si nu stiu ce sa ii cumpar. Acum ceva timp a incercat ceva picaturi dar si-au facut efectul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Un pet de bere are in medie 2L iar daca bea atat "cam" in fiecare zi e greu de zis daca are o problema de adictie sau ii place berea mai ales daca se limiteaza la acel pet.

Au fost studii in care s-a demonstrat ca la 1-2 beri pe zi e aproape imposibil sa ajungi alcoolic.

Exista niste linii de ghidare la care ar trebui sa se gandeasca prima data:
-Simte o nevoie intensa sa bea cand e implicat in alte activitati?
-Simte ca nu se poate opri din a bea?
-Simte ca nu poate renunta la alcool orice ar face si baie nevoie de el pentru a se concentra/functiona normal?
-Sufera de insomnii/transpiratie excesiva/greata/nerviozitate daca nu consuma alcool?

Daca nu are problemele astea, se poate abtine din baut pana termina lucrul si ajunge acasa, se opreste dupa petul ala si intelege ca nu e ok sa bea inainte sa urce la volan nu are nici un sens sa bage medicamente in el.

| Cybe3r explică (pentru RoCkKiD):

El spune ca vrea sa se opreasca dar cand il aud " ce ar merge o bere" ma face sa rad laughing bea maxim un pet de bere sau 2/4 doze pe zi dar nu zilnic o zi da una nu.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Are nevoie de reteta de la medic. Medicamentele anti alcool se prescriu de la psihiatrie si sunt gratuite dacă e asigurat.

| alex15ccc a răspuns:

Cel mai bun tratament pentru acoolism este antalcol, cand il iei fara sa bei nu are niciun efect, dar cand bei, apar dureri de cap, ameteala, in principal te simti foarte rau deoarece antalcol blocheaza metabolizarea alcoolului in ficat.
citeste mai multe detalii pe net.

ps, daca el vrea sa bea si refuza tratamentul, ii poti pune pastila in bautura.

| gheorghe699 a răspuns:

Poti cere relatii de la farmacie, eu stiu ca cineva lua niste pastile; antalcol, se numea.