| timidu89 a întrebat:

Salutare! Au legatura greturile la mancare cu dulciurile, ciocolata neagra sau sucurile? Mentionez ca iau Astoret. Cineva a spus ca Astoretul in combinatie cu ciocolata neagra nu se impaca. Eu nu prea am nici gust si miros, sa nu uit sa mentionez. Am mai patit asa, dupa o cura cu Vitamax tonic mi-am revenit, fie ca mi-au revenit simturile la un moment dat. Atunci nu aveam gust si miros deloc. Covid nu am avut recent, mi-am facut teste asta vara. Acum nu, probabil nu am nimic. Am avut covid in 2020, de atunci ma confrunt cu pierderea mirosului si a gustului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai de ce mananci dulciuri, ciocolata si suc daca nu ai gust?
Mai bine nu le mai mananci ca tot nu le prea simti.
Este posibil sa aiba legatura cu greturile, dulciurile, sucurile nu-s deloc sanatoase si pot da tot felul de probleme la unii.

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Le simt gustul, doar ca nu cum ar trebui. Suc e recomandat oricum, ca ma constipa Astoretul.

| gratargratar a răspuns:

In primul rand, ASTOTET in sine poate cauza greturi, fara ca sa mananci altceva anume. Este o posibila reactie adversa a medicamentului, alaturi de constipatie sau alte probleme digestive. Daca problemele digestive continua, ar trebui sa contactezi medicul ca sa-ti schimbe tratamentul.

Pe de alta parte, ciocolata neagra contine cafeina, care are un efect excitator asupra creierului. Medicamentul pe care-l iei tu, are dimpotriva un efect inhibitor asupra creierului, fiind un antagonist de receptori 5HT2 si agonist pentru 5HT1. Deci da, ciocolata neagra iti poate face rau (depinde de cantitatea pe care o mananci), alaturi de orice contine cafeina: suc cu cafeina, cafea etc.

Cat despre gust si miros, nu stiu ce sa spun... se stie ca poate fi un simptom al covidului, dar, de obicei, acestea revin de la sine dupa 1-2 saptamani maxim.

| Mosotti a răspuns (pentru gratargratar):

Foarte bine explicat.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a Astoret, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.