| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți spune cum evoluează covid 19 la persoane care au ca simptom pierderea gustului și mirosului? In cât timp se vindeca și se poate sa i se agraveze starea? sad

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Evolueaza diferit...
se poate vindeca sau se poate agrava.

| Inutarh a răspuns (pentru suntserios):

Dacă nu are nicio boala se vindeca?

| suntserios a răspuns (pentru Inutarh):

Cel mai probabil. statistica asa zice

| Inutarh a răspuns (pentru suntserios):

Sper.

| sierra1 a răspuns:

Ești confirmat sau bănuiești că ai avea?

| Inutarh a răspuns (pentru sierra1):

Nu eu, o cunoștința banuieste

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

Aici merge pe testare nu pe bănieli

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai totul incepe cu pierderea gustului si mirosului (dar nu la toate persoanele).
Eu o sa spun cum a fost in cazul meu - a inceput ca o raceala usoara, apoi mi-am pierdut gustul si mirosul, am facut testul si am aflat ca sunt pozitiva, apoi am inceput sa ma simt putin rau, oboseala, dureri musculare, dureri articulare, tuse, o durere asa in spate (a trecut destul de repede). Am lua ceva pentru imunitate, am mai luat cate un nurofen, vitamina c, pastile de tuse si cam atat mi-a dat medicul. Au trecut 14 zile de cand am aflat ca sunt pozitiva si gustul si mirosul au inceput sa revina, sa nu te sperii daca dureza mai mult timp sa iti revina aceste simturi, iti vor reveni asa treptat.
Dar daca se intampla sa se agraveze starea persoanei, suni imediat la 112!

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum s au dus sa se testeze. in cât Timp primește rezultatul?

| anonim_4396 explică (pentru Inutarh):

Eu am facut la o clinica privata, am facut la ora 12 si seara la 20 m-au sunat sa imi spuna rezultatul, si mi l-au trimis si pe mail. Initial au spus ca poate dura pana la 24-48 de ore

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Și crezi ca se vindeca? Sau se agravează?

| anonim_4396 explică (pentru Inutarh):

Eu zic ca se vor vindeca. Cunosc pe cineva care suferea si de alte boli si totusi s-a vindecat

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca e familie, mama tata si copilul
Mama aceea a observat o pierdere de gust și miros pe data de 22 Octombrie, iar pe 29 ia revenit și gustul și mirosul. Copilul (are 17 ani) a observat o pierdere de gust și miros pe data de 27-28 Octombrie iar ieri a observat ca la unele chestii simte cate de cât mai bine, iar tatăl acela tot ieri a observat o pierdere tot de gust și de miros... au stat izolați din data de când a început acea mama sa aibă acel simptom. azi s au testat. dar ma gândesc ca poate e o raceala sau ceva. ca mama aceea și a revenit și copilul cât de cat

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem vorbi pe privat?

| anonim_4396 explică (pentru Inutarh):

Va statea rau cu banii in buzunar

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică? De ce?

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem vorbi pe privat? te rog, dacă se poate

| anonim_4396 explică (pentru Inutarh):

Spune aici ce problema ai

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa vorbim mai multe despre acest subiect covid, fiindcă ca spus ca ai fost infectata...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde crezi ca ti-ai luat-o cu virusul? Cam in ce context?