| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Azi am fost la oftalmolog sa imi fac un control de rutina. Am aflat ca am hipertensiune oculara(24-25 mm). Din cate stiu hipertensiunea oculara poate duce la glaucom si eventual la orbire. Medicul(asistenta ca medicul nu era) nu mi-a zis nimic cum ca ar trebui sa iau picaturi sau medicamente. Ar trebui sa ma duc inapoi si sa le cer sfatul? Am 17 ani si sufar de miopie. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Potoleste-te dracului in a da sfaturi de genu!
Au orbit oameni dupa ce si-au pus lamaie, lapte, ceapa si ce mai zici tu acolo!
Nu te joci cu vederea!
E plin la spitalul de urgente oftalmologice de oameni care au patit-o!
Alfred, se va repeta masurarea tensiunii oculare si eventual facut si un examen de fund de ochi + tomografie oculara si testat camp vizual.
Diagnosticul de glaucom nu se da asa oricum, se fac mai multe investigatii pe o perioada mai lunga de timp.
Tensiunea oculara poate fi marita la un moment dat fara sa implice nici o afectiune, nu te ingrijora.
Plus daca se incepe tratamentul antiglaucomatos este pentru a mentine vederea cum este atunci si a nu pierde treptat; tratamentul o data inceput este pentru toata viata, glaucomul nu se vindeca din pacate...
Sanatate!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la consulatie la medic oftalmolog si sa vezi ce ai de facut. Esti prea tanar pentru tratamentul clasic de glaucom, asa incat trebuie sa tratezi cauza hipertensiunii intraoculare

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie. Acesta iti va da trimitere la medicul oftalmolog pentru investigatii si tratament.
Nu poti sa ramai asa.
Asistenta poate nu si-a dat seama; dar ea trebuia sa iti spuna sa revii in ziua cand va fi medicul.

| Alfred0703 explică:

Te rog sa te duci cu dzeul tau de aici ca n-am nevoie de prieteni imaginari.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Eu am 14 si vreau sa ma fac un mare doctor care sa salveze oameni ca tine. Nu stiu totusi suficient de multe din punctul meu de vedere. Cand eram mic mi-a iesit un puroi/infectie deasupra ochiului si puteam chiar sa orbesc insa mami, mi l-a stors la timp exact ca pe un cos. Pentru hipertensiune arteriala ti-ar trebui calciu si vitamina A, dac-ti pui foi de coapa peste ochi la fel iti face bine. Poti sa-ti pui si lamaie pe ochi fiindca este mult mai vindecatoare decat crezi, asta pe langa consultarea si tratamentul dat de medic. Sper ca te-am ajutat si nu-mi lua vorbele in deradere, fa cum ti-am zis si-ti va fi mai bine.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru alina2k18):

What? nu credeam sa primesc acest raspuns - tu n-ai incercat dar oamenii care erau inchisi de papa in bezna si torturati constant pentru religiaa lor au vazut asta - nu mai stiu in ce carte am citit dar cica unul a scapat si a orbit deci cand a dat de lumina puternica a soarelui si a fost prins la loc. in plus nu compara pe D-zeu cu amul si legile sale pe care si le impune singur.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru alina2k18):

Scuze, scze, scuze, scuze - am crezut ca era clopotel e la categoria religie - te rog iarta-ma.

| Alfred0703 explică (pentru alina2k18):

Am uitat sa mentionez ca in 06.06. 2017(ultimul control) am avut 21 cu 23 mm. Cand ar trebui sa ma duc sa imi masor din nou tensiunea oculara? Cat de curand pot?

| alina2k18 a răspuns (pentru Alfred0703):

Du-te la medic si iti va spune el, dar va face si alte investigatii cu siguranta daca el considera ca este cazul.
Am zis sa nu te ingrijorezi pentru ca sunt cazuri de glaucom inclusiv cu tensiune normala gen 16mmHg, deci doar investigatiile ce pot urma il vor lamuri pe medic si implicit pe tine.
Cum ti-a masurat tensiunea intraoculara?
Cu aparatul ala cu puful de aer sau dispozitivul acela micut cu oglinda?

| Alfred0703 explică (pentru alina2k18):

Cred ca cu aparatul cu puf de aer. Examen de fund de ochi mi-a facut medicul cand am fost prima data si mi-a spus ca am o afectiune din nastere, dar din pacate nu am retinut numele ei. Mi-a mai spus ca cu operatie(nu a mentionat ce operatie) pot sa corectez afectiune si dioptriile. Intrebarea mea este: sa ma duc luni din nou la el sau dupa 6 luni. Hipertensiunea oculara poate aparea si de la oboseala sau stat in fata calculatorului?

| alina2k18 a răspuns (pentru Alfred0703):

Nu, nu apare de la oboseala sau de la stat prea mult la calculator.
Pai eu in locul tau m-as duce din nou.
Pune-i toate intrebarile de le ai, doar el te va lamuri foarte bine.

| Alfred0703 explică (pentru alina2k18):

Mersi. Luni ma duc.

| alina2k18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Potoleste-te dracului in a da sfaturi de genu!
Au orbit oameni dupa ce si-au pus lamaie, lapte, ceapa si ce mai zici tu acolo!
Nu te joci cu vederea!
E plin la spitalul de urgente oftalmologice de oameni care au patit-o!
Alfred, se va repeta masurarea tensiunii oculare si eventual facut si un examen de fund de ochi + tomografie oculara si testat camp vizual.
Diagnosticul de glaucom nu se da asa oricum, se fac mai multe investigatii pe o perioada mai lunga de timp.
Tensiunea oculara poate fi marita la un moment dat fara sa implice nici o afectiune, nu te ingrijora.
Plus daca se incepe tratamentul antiglaucomatos este pentru a mentine vederea cum este atunci si a nu pierde treptat; tratamentul o data inceput este pentru toata viata, glaucomul nu se vindeca din pacate...
Sanatate!