| Sawarekh a întrebat:

Salutare, de 3 zile m-a durut o masea datorita unei carii.
Ultima oara m-a intepat mai rau, o durere un pic mai mare, apoi durerea a disparut.

Astazi dimineata a revenit o altfel de durere, in special cand strang de dinti ma doare, si este un pic umflat.

E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Da, cel msi probabil ti se face puroi.Mergi ls farmacie si urmeaza un tratsment pe baza de antibiotice dar antibiotice foarte slabe, chiar si din acelea de 12-15 ani daca esti adult sau daca ai intre 12 si 15 ani ia pentru copii iar dupa ce iti trece mergi neaparat la stomatolog. Daca mergi la stomatolog acum si ai puroi nu are voie sa iti faca absolut nimic iar antibioticul iti recomand sa fie cat mai slab deoarece cu cat iei antibiotice mai tari corpul incepe sa se obisnuiasca cu ele iar mai tarzii daca vei avea o infectie mai grava in corp sau altceva si vei avea nevoie de antibiotic corpul tesu va reactiona mult mai greu si vei svea nevoie de doze mult mai mari, de aceea dupa parerea mes in aceste cszuri trebuie sa iei cele msi slsbe antibiotice.Eu am 17 ani si imi trec racelile si cu cele de bebeluși

| Ilovedinero a răspuns (pentru Ilovedinero):

Scz pentru greselile gramaticale doar cs am fost acum cateva minute intr-o stare de lesin si sunt ametita si nu pot sa scriu corect

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poate deveni grav, pe parcurs.Nu mai amana, fa-ti o programare la dentist.

| Catrice a răspuns:

Nu e deloc grav dacă nu s-a umflat fata și nu leșini de durere mai poți sta încă o sapt fără sa mergi la medic