| EdgarAllan a întrebat:

Salutare!
De ceva timp am inceput sa am o problema cu somnul. Mai precis, uneori am nevoie si de 4-5 ore ca sa pot sa adorm, indiferent cat de obosit sunt atat fizic cat si psihic. Partea buna e ca odata ce adorm, dorm linistit fara sa ma trezesc uneori si 7-8 ore.

Cauzele problemei sunt multiple. In primul rand nu pot respira decat pe o jumatate de nara, nici macar pe una din cauza unde deviatii de sept. Abia pot respira pe o nara dupa ce imi pun picaturi, sunt dependent de picaturi de ani buni. O alta cauza este anxietatea. Am avut o perioada de 3-4 ani pe care mi-am petrecut-o singur intr-o camera mica in timpul facultatii. Stateam singur, intr-o zona foarte linistita si stateam mai mereu cu draperiile trase. Camera era mica, nu socializam cu nimeni, ma simteam ca la inchisoare. Inainte adormeam cu castile in urechi, dar acum daca observ ca e intuneric si nu pot auzi ce e in camera, am impresia ca inca stau in camera aia singur si imi apare anxietatea.
Si inca alte cateva probleme care contribuie la incercarea mea sa adorm.

Solutia naturala si permanenta ar fi sa fac o operatie de corectare a deviatiei de sept si banuiesc sa vizitez un psiholog ca sa imi rezolv anxietatea. O alta solutie pentru anxietate ar fi sa ies in oras cu prietenii sau sa socializez, dar e un lucru la care lucrez momentan... :S nu am prieteni sau cunoscuti cu care sa ies.

Intrebarea mea e cum as putea sa adorm mai repede pana cand imi rezolv problemele astea, pentru ca ma seaca de energie. Ma gandeam la somnifere pe baza de plante.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Da normal hai sa-i dam pastile sa o zapacim si mai rau.Voi ganditi ce scrieti? A spus ca respira greu, are nevoie de un control la nas, poate chiar operatie, nu pastile.Jesus Christ, generatia asta ia pastile cu orice ocazie.

12 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Doar o banuieli, sa nu te superi ca intreb.
Ai probleme si cu greutatea?
Aerisesti des camera?
Tii curatenie in general?
Faci efort fizic in timpul zilei sau ai un stil de viata sedementar?

| EdgarAllan explică (pentru StrongHeart):

Nu am avut niciodata mai mult de 65 kg, al 1.75 ai mei. Doar noaptea inchid geamul de la camera si de curatenie nici nu mai are rost sa vorbesc. Sufar de OCD... nu imi place sa folosesc cuvantul sufar laughing sunt alte persoane care au probleme mult mai grave si serioase, dar nu stiu cum altcumva sa ma exprim ca sa ma fac inteles. Si din cauza acestor tulburari obsesiv compulsive nu pot sa stau intr-o incapere daca nu e totul aranjat si asortat laughing, deci am nota de trecere la toate capitolele. Merg si la sala / alergat, nici efortul fizic nu e o problema.

| StrongHeart a răspuns (pentru EdgarAllan):

Pai e foarte bine,nu ca ai ocd, ci ca tii curat, aerisesti, faci miscare.
Si eu am problema cu respiratul pe o nara si chiar mi-a cauzat niste probleme mari cu somnul, chiar paralizie in somn.
E foarte probabil asta sa fie cauza si la tine si atunci poate ai nevoie de operatie la nas.

| StrongHeart a răspuns:

Lasa psihologul, ai vazut ca nu te ajuta, decat ca dai bani sa vorbesti.Du-te si rezolva-ti problema cu deviatia de sept ca e mai importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand să bei o cană de ceai de tei din acelea natural, nu la plic, cu o jumătate de oră înainte să adormi. Eu folosesc când nu pot adormi uneori și la mine are efect liniștitor și mă îmbie la somn. happy

| EdgarAllan explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc, mersi frumos!

| CataCatalin994 a răspuns:

Vizita la psihiatru, iti va prescrie antidepresive si anxiolitice. Intr-o luna-doua de tratament dispar simptomele.

| EdgarAllan explică (pentru CataCatalin994):

Nu stiu cat de dispus ar fi sa imi prescrie si nici eu cat de dispus sa le iau. Nu am o problema de tip imbalans chimic, pur si simplu e psihologic. Si da, printre altele am si depresie. Am fost la mai multi psihologi si intotdeauna am sfarsit sa vorbim despre alte chestii laughing mereu ajung eu sa fiu cel care pune intrebari. Oarecum e o risipa de bani pentru mine. Totusi aveam cu cine sa socializez si pe moment ma simteam mai bine, dar nu cred ca merita cateva sute de lei pentru 2 ore de socializare.

| EdgarAllan explică (pentru StrongHeart):

De operatie clar am nevoie si sper macar sa imi mai reduca din problema cu somnul, slabe sanse sa o rezolve. Depresia si anxietatea le rezolv usor, sau cel putin o sa le ameliorez, dar pur si simplu nu pot sa ma gandesc la solutii momentan. Cel mai de ajutor cred ca mi-ar fi socializarea, deci niste prieteni cu care sa ies.

| StrongHeart a răspuns (pentru EdgarAllan):

Incearca ceaiuri de tei, musetel, lavandă, floarea pasiunii, lumanarica.
https://doc.ro/sanatate/ceaiuri-naturale-insomnie

| EdgarAllan explică (pentru StrongHeart):

Da, o sa incerc ceaiuri si daca am nevoie de ceva mai puternic, somnifere pe baza de plante. Mersi frumos!

| StrongHeart a răspuns (pentru EdgarAllan):

Cu drag!

| StrongHeart a răspuns (pentru CataCatalin994):

Da normal hai sa-i dam pastile sa o zapacim si mai rau.Voi ganditi ce scrieti? A spus ca respira greu, are nevoie de un control la nas, poate chiar operatie, nu pastile.Jesus Christ, generatia asta ia pastile cu orice ocazie.