| Fabyo65656373 a întrebat:

Salutare, de ceva timp când beau suc am un gust nașpa în gura, iar când ma spal pe dinți la început dar după parca își revine, aveți idee ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este din cauza ficatului l ai suprasolicitat. Iar sucurile din comert sunt chimice contin multe E uri si chimicale daunatoare desii sunt bune la gust ele fac rau corpului.

| Fabyo65656373 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai si pasta de dinti si guma? ca doar la ele am acel gust, daca fac o pauza de la ele o sa fie totul bine?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Fabyo65656373):

Mai mergi si la doctor numai astepta diagnostice pe TPU, cine stie ce ai tu? Mergi la analize si o sa vada doctorii care este cauza, toti cum aveti o problema va plînge ti pe TPU, de ce? Ai medic de familie spune i lui ce si unde te doare nu nouă ca nu te putem ajuta, stînd asa pe TPU se va agrava situatia ta si vei ajunge la medic in ultimul moment.

| Fabyo65656373 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ideea e ca nu am gasit nimic pe net si am zis sa intreb aici ca poate are idee cineva

| dinaprilie a răspuns:

Pot fi multe. Poti sa ai probleme cu cariile sau cu stomacul sau..schimba sucul si vezi asa.

| Fabyo65656373 explică (pentru dinaprilie):

Am incercat si alt suc nu am acel gust, doar la cola pepsi pasta de dinti si guma, carii nu am ca am ratat tot ce am avut

| dinaprilie a răspuns (pentru Fabyo65656373):

Este posibil ca de la un anumit indulcitor care se afla in sucuri sa iti dea nasol. Vezi si tu ce poti face in acest sens.

| Fabyo65656373 explică (pentru dinaprilie):

Da la asta ma refer si eu, ca am incercat mai multe si ce contine menta are gust naspa si sucul cola si pepsi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi bila sau de la ficat sau acid (gastric) de la stomac. Ia un protector hepatic (pastila) sau ceva ceai de salvie, galbenele, armurariu (gasesti la Dacia Plant) etc. Si da, fa pauza de la guma de mestecat, cola si ce mai cauzeaza chestia asta. Pasta de dinti incearca sa n-o inghiti atat.

| Fabyo65656373 explică (pentru anonim_4396):

Ok multumesc! ceai de tei merge?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fabyo65656373):

Incearca ce simti ca iti pica bine. Musetel ar mai fi bun la stomac, daca ai.

Oricum, pana ajungi la medic poti sa o tii in ceaiuri dar nu sa faci exces nici de ele. Nu bea mai mult de 2L de ceai, pe zi, orice ceai ar fi el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu iti trece in 2-3 hai 5 zile ar fi ideal sa mergi sa "te cauti". La medicul de familie, apoi unde crede de cuviinta sa te trimita.