| dgeko a întrebat:

Salutare!
De ceva vreme ma confrunt cu niste probleme de sanatate destul de urate si suparatoare, niste stari nu tocmai confortabile, sa va explic despre ce este vorba:
Simt o nevoie continua de a trage aer in piept, am senzatia ca nu intra suficient aer in plamani si pur si simplu nu ma mai satur de aer!
Intr-o seara am ajuns sa chem si ambulanta si ce sa vezi?
Mi s-a spus ca am avut doar un atac de panica, mi-a dat un calmant sa ma linistesc, mai mi-a spus ca inima e ok la fel si plamanii si ca sangele este oxigenat 100% doar aveam glicemia scazuta.
Problema e ca de atunci au trecut 2 saptamani si eu zi de zi am aceiasi stare, casc intruna si simt mereu nevoia de mai mult aer.
Am postat aici in speranta ca poate voi da de cineva care a mai trecut prin asa ceva sau pur si simplu a vazut la cineva astfel de probleme.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Arata a atacuri de panica. Sunt frecvente aceste simptome la dolescenti si tineri, mai ales seara la culcare. Se rezolva cu o alimentatie corecta, mult sport in aer liber (minin 2-3 ore pe zi) si, daca este necesar, cu ceva ajutor de la un psiholog.

| dgeko explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns dar din cate am inteles(am citit) atacurile de panica dureaza max 10 min dar eu am aceste simptome pe tot parcursul zilei, nu la fel de grave ca in timpul atacului de panica dar tot le am.

| Brigaela a răspuns (pentru dgeko):

Eu am avut atacuri de panica in adolescenta care au durat 3 zile

6 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Exact asa pateam si eu cand eram in liceu. Culcate mai devreme, daca ai glicemia scazuta, incearca sa mananci ceva dulce. Ar trebui sa te simti ma bine.
Bafta!

| dgeko explică (pentru alecx4music):

Pateai la fel cum? Fi mai explicit te rog, cu respiratia la fel pateai?

| pietrean a răspuns:

Probabil esti o fire mai emotiva,poate ai probleme care iti creeaza panica! Niste calmante pe baza de ceaiuri, cred ca ar fi cele mai bune:infuzie de tei, sunatoare si valeriana impreuna cu paducel, toate vrac, nu pliculete(nu sunt sanatoase hartia din care sunt facute). Cate o cana de 200g dimineata si alta seara,inainte de culcare, nu are ce sa-ti faca rau, decat bine! In eventualitatea ca o sa mai aceleasi simptome, mergi la medic, pentru analize.Sanatate!

| dgeko explică (pentru pietrean):

Calmante iau la recomandarea farmcistei (calmogen) ce-i drept ma ajuta putin dar tot nu e in regula.