| TnyBZ a întrebat:

De o luna m-am lasat de fumat datorita unei spute pe care o aveam in gat numai cand fumam. De atunci, sputa nu mi-a disparut deloc. Aceasta sputa este spumoasa, alba si se lipeste al naibii de bine de gat, pentru ca reusesc sa o scot doar daca imi trag nasul. Am avut zile cand nu am luat absolut deloc contact cu fumul de tigari si sputa s-a diminuat considerabil, dar, cand iau contact cu fumul de tigari, gen fumat pasiv, deoarece mai toti prietenii mei fumeaza, sputa este prezenta intr-o cantitate foarte mare, si in special seara. Care poate fi problema? Este vreo alergie? Cum pot sa scap de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa te trimita la un spital TBC sa faci un test pentru sputa si radiografie pulmonara, pentru ca ai probleme cu plamanii, nu cu alergiile.

2 răspunsuri:
| TnyBZ explică:

Am uitat sa precizez. Am fumat timp de 3 ani jumate.

| Kiriio a răspuns:

Cred ca o sa dureze ceva pana plamanii elimina tot fumul ala. Chiar daca tu nu mai fumezi, mai dureaza ce a pana substantele sunt eliminate complet din organism. Sa bei cat mai multa apa si daca o ai cu fructele sa bei sucuri naturale. Poti sa mergi la un orl-ist. O sa iti dea ceva sa elimini mai repede sputa. Si thumbs up pentru ca ai reusit sa te lasi