| Ionuț0511 a întrebat:

Salutare! De o săptămână îmi pocnește umărul drept atunci când ridic mana sus dar fără să mă doară de altfel atunci când încordez mana îmi pocnesc și articulațiile bicepsului.
Ce ar putea fi? Și ce exerciții de recuperare pot face...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

,,Sunetul care se aude atunci când un umăr „pocneste" este de la mușchii și tendoanele care se mișcă peste os. De obicei, atunci când apare acest sunet, este un semn că unul dintre tendoanele sau mușchii umărului a fost deteriorat. Această afecțiune este de obicei cauzată de leziuni sportive și de suprasolicitarea generală a articulației.''

https://orthoneuro.com/shoulder/shoulder-clicking/