| mariusdenis12 a întrebat:

Salutare. Deci de ceva timp simt ca imi bate tare inima. Am fost la medicul de familie si a zis ca probabil am probleme cu colesterolul si mai multe chestii. Am fost si sa imi fac un EKG a iesit bine totul. A zis ca e ok si ca nu trebuie sa ma ingrijorez. Azi am simțit niște "dureri in piept" nu foarte mari. spre partea stanga. Ma durea putin după imi trecea. Si dupa iar ma lua iar imi trecea. Nu e o durerea foarte mare am mai zis dar totuși nu știu ce poate fi. Vreau răspunsuri mature. Apropo am 13 ani aproape 14

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"m fost la medicul de familie si a zis... nu trebuie sa ma ingrijorez. Azi am simțit niște "dureri... nu știu ce poate fi. Vreau răspunsuri mature"

mai matur decât medicul ăla ce-ai vrea? Sfaturi de la cizmari și casnice?

| Freya1 a răspuns:

La ani tai posibil sa nu fie o problema mare, iar bătăile sa fie ori de la suprasolicitare, ori de panica și anxietate.

Durerile în schimb nu cred ca sunt de la inima.Cand ai o problema cu inima și faci vreun infarct simt mai mult presiune nu durere și mai multe chestii. Poate sa fie de la oase, sau mușchi (plus frica de a nu avea o problema).

| AdioTPU a răspuns:

Îți recomand să cumperi ceaiuri de la farmacie pentru inima. Nu trebuie prescripție medicală. Ai putea de exemplu să încerci Calmocard sau Tensiune. Se găsesc la plic. Dacă nu-ți convine la plic atunci cumpără la cutie vrac.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Ai cumva anxietate? Ai stări de agitație, de panică, simți frică sau îngrijorare cu privire la ceva? Palpitațiile pot apărea și din cauza stresului. Elimină Cola, energizantele, ceaiurile (verde/negru), tot ce conține cafeină și mănâncă mai sănătos. Ești mic și trebuie să ai toți nutrienții necesari. Un complex de vitamine te-ar ajuta, de asemenea.

| Adelina4679 a răspuns:

Poate treci printr-o perioada mai stresata, te nelinisteste ceva de asta simti inima ca bate tare. Durerea poti sa o simti si din cauza panici ca ai putea avea ceva. Daca medicul a spus e imima ta este sanatoasa, nu ai de ce sa-ti faci atatea griji.