| DovleacTurbat a întrebat:

Salutare, este munca pe tură de noapte un pericol pentru sănătatea persoanei? Mă refer la perioade destul de îndelungate, de exemplu: +3 luni, 5 zile / săptămâna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă lucrezi ca paznic și mai și moțăi in post, n-ai nici o problemă

| DovleacTurbat explică (pentru sierra1):

Neh, producție și cam curg "apele pe mine" laughing.

| sierra1 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ai altceva de ales?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, sănătatea are de suferit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

3 luni e perioada indelungata? laughing
Sa vezi dupa 5 ani cum e.
Da, e un pericol pentru sanatatea persoanei. Imbatranesti rapid, inima se cam supara. Metabolismul e complet dat peste cap in turele de noapte.

| DovleacTurbat explică (pentru NoTurbinaNoGood):

laughing nu m-am exprimat prea bine, eram de tura când am pus întrebarea. 3 luni am băgat 7/7, acum bag doar 5/7. Pentru încă cat timp? Habar n am, dar dacă nu e ok, probabil voi înceta programul ăsta.

| LPCTSTR a răspuns:

Pe o perioada scurta de timp nu te supui la cine stie ce probleme de sanatate, insa iti va fi extrem de greu sa te adaptezi cand incepi si cand termini postul. In afara de somn, alte probleme nu vad ce poti dezvolta, sunt nenumarati tiristi care conduc pe timpul noptii cand nu e aglomeratie si ziua dorm, toti zic ca e greu la inceput, insa ce nu face omul pentru bani.
Iar 3 luni nu este perioada indelungata, un an este.

| Nirvanaaa a răspuns:

Îți afectează sănătatea. Omul e făcut sa doarmă noaptea, nu sa muncească.
Dar, dacă nu ai de ales, iei și tura de noapte.

| Caro34 a răspuns:

Daca alterneaza cu orele de odihna si pastrezi organismul sanatos (nu stai in frig, faci pauze in care faci miscare, mananci putin, bei lichide suficiente tinand cont ca peste zi ar trebui sa dormi etc.) nu da mari probleme. Normal ca vei fi dat putin peste cap insa sunt oameni care lucreaza mai bine noaptea ca ziua! Depinde si ce fel de munca faci; pozitia in timpul lucrului etc. In principiu organismul nostru se adapteaza in timp la tot! Numai bine!

| haileewatson a răspuns:

Da, iti distruge ritmul circadian

| Mavni a răspuns:

3 luni perioada indelungata? Altii au lucrat zeci de ani in 3 ture si nu au murit de asta.

| DovleacTurbat explică (pentru Mavni):

3 luni, am lucrat 7/7 doar tura de noapte, iar acum lucrez doar 5/7 tura de noapte.

| scp3008 a răspuns:

Nici una, organismul se poate adapta majoritatea joburilor de productie, logistica au si tura de noapte

| DeeaDeea94 a răspuns:

Da, este un pericol, organismul nu mai functioneaza normal deoarece nu am fost construiți să lucrăm noaptea