| MaTrIx8378 a întrebat:

Salutare happy, fac sala de 2 luni, fiind la a-2-a saptamana din a-3-a luna, si m-am gandit sa i-au proteine happy si m-am gandit sa-mi i-au ceva bun incepand chiar cu " creatina " I don't want to see, am nevoie de niste proteine in care sa ma ajute dandu-mi forta, masa musculara mai buna. si altele, de aceea vreau parerea voastra cu ce sa incep si daca nu m-ar efecta cu ceva, eventual cand o sa ma las de sala sa nu mi se lase pielea in jos laughing cum zic astia sau sa nu mai am formele care le-am etc. funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyrie a răspuns:

O sa devii un urat si un gras si un obez plin de grasime si piele lasata peste cativa ani, in special cand o sa te lasi, si mai ales ca nu o sa faci cu cine stie ce intensitate sau pana la epuizare completa, proteinele sunt niste prostii totale, nu impresionezi pe nimeni, tu ocupa-te de forta si lasa aparentele, cine te place, te place asa cum estiwinking

| sNukki a răspuns (pentru Kyrie):

Referitor la creatina. Las-o moarta cu ea. ce nu intelege toata lumea e faptul ca creatina iti baga apa in muschi si daca dupa ce termini ciclu s-a dus tot degeaba faci sala se duce tot ce ai pus. Intra pe http://www.pronutrition.ro si decizi tu.

25 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cine iti spune ca dupa ce te lasi ti se lasa pielea poti sa-i spui ca e un CRETIN. Eu am luat 2 ani proteine si apoi am avut 5 ani pauza ( de sala si de proteine ) si ca sa vezi, nu s-a lasat pielea si muschii nu au "fugit" nicaieri.

Dar trebuie sa intelegi ceva cu alimentele, poti lua sute de cutii si sa arati la fel. Tu ai nevoie de 2 grame / kilogram-corp pe zi ca sa cresti in masa musculara, iar suplimentele te ajuta sa-ti indeplinesti aceasta necesitate. 90 % din proteine le iei din alimentatie si 10 % din suplimente, suplimentele conteaza cel mai putin. Mai important e sa ai 5-6 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua )

| MaTrIx8378 explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor!

| Kyrie a răspuns:

Aparentele sunt inselatoare si in + degeaba ai brate plini de apa laughing)) si muschi umflati aiurea, ca tot forta slaba ai si in + iti descreste si agilitatea si reactia in lupta (asta schimba putin subiectul dar iti zic realitatea)
E impresionat sa fii foarte slab si sa dai dovada de forta incredibila, ca de exemplu tu sa ai 55 kg si sa ai mai multa forta decat unul care are 95 kg, cum e cazul la mine de exemplu, multa sanatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kyrie):

Nu exista muschi umfati aiurea, proteinele nu te umfla, te ajuta la forta si la refacerea tesuturilor

| bleakk a răspuns:

Prosti de muriti ma, proteine voi luati si din oua, carne si altele si nu ati murit, asa ca nu va mai cacati pe voi

| bleakk a răspuns:

Ma,manca-v-as voi nu luati proteine si din carne, oua, lapte si tot ce exista? Cum de nu ati murit, oare?

| Hash001 a răspuns:

Mananca oua, vorbesc serios contin proteina pura si nu ai nevoie de nicio substanta chimica.

| Skeez a răspuns:

De acord cu Kyrie aproximativ

Dar totusi NU are rost sa iei proteine, pentru ca efectul lor NU este permanent in schima exercitiile adevarate ce dezvolta muschii prin munca vor tine si dupa ce te lasiwinking

| sNukki a răspuns (pentru Skeez):

Omul intreaba de Proteine... Nu steroizi si alte porcarii de care zici tu. Daca proteinele nu sunt bune... Atunci de ce sunt si in mancaruri?

| Skeez a răspuns (pentru sNukki):

Ok ok greseala mea
am citit ceva mai repede si am raspuns pentru steroiziwinking my bad big grin
oricum nici cu creatina nu sunt de acord happy

in orice caz sunt opiniiwinking

| sNukki a răspuns (pentru Skeez):

Asta am zis si eu... No Creatina & Stero

| Skeez a răspuns (pentru sNukki):

Tu cat mai vrei sa te tii de sala? adica eu cred ca odata ce ai terminat cu sala si proteinele ( sa spunem ca incepi sa iei ) nu trebuie ca, gata, sa stai degeaba toata ziua pe la Fast-Food... Odata ce te lasi asigura-te ca poti sa iti cumperi un set de gantere/haltere si sa iti formezi un program ca sa te mentii cat de cat si pe acasa
Oricum de aici in colo de tine depindewinking

| sNukki a răspuns (pentru Skeez):

EU de sala vreau sa ma tin cat mai mult si in plus nu iau Stero sau creatina si nici nu o sa iau. Si normal... ca daca vrei sa te menti sa faci si acasa cate ceva nu stai cu degetu in gura.

| Skeez a răspuns (pentru sNukki):

OK atunci ai aflat ce vroiaiwinking

| sNukki a răspuns (pentru Skeez):

Dar nu eu am pus intrebarea!

| Skeez a răspuns (pentru sNukki):

Ops greseala mea
sunt fff obosit si nu mai sunt prea atent
sorry xDwinking

| sNukki a răspuns (pentru Skeez):

Nu are nimic. Macar omu` a obtinut raspunsurile pe care si le dorea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Skeez):

"muschii prin munca vor tine si dupa ce te lasi", FALS, dupa ce te lasi si masa musculara incepe sa se "lase", indiferent cum a fost lucrata, doar ca se "lasa" mult mai lent decat se pune. Ah da, si daca iei proteine muschii scad MAI LENT dupa ce te lasi, adica muschii te vor tine MAI MULT.

Mai citeste, vezi si opinia unui medic sportiv, nu doar pareri de la habarnisti care nu au nicio treaba cu sportul dar "stiu ei" ca asa e.

| Skeez a răspuns (pentru Cosmin86):

Draga comentator inutil
In caz ca nu e prea greu sa citesti vei observa ca prin urmatoarele raspunsuri ale mele am precizat ca odata ce te lasi de sala sa iti iei un set de gantere / haltere si sa continui acasa...

In caz ca ochii nu te dor daca faci efortul IMENS
de a citi... Floseste-i inainte de a comenta

| Robertty a răspuns:

Creatina dauneaza corpului pe viitor ai sa vezi, ca sa nu ti se lase pielea una alta trebuie sa nu ei proteine, un regim alimentar bun fara proteine (prostii)te ar ajuta mult ma i mult!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robertty):

"proteine (prostii)", nici tu nu ai nicio treaba cu sportul asta, nu? Mai citeste si abia apoi sa dai sfaturi, mai abtine-te de la a vorbi tampenii din auzite

| alinutzu_6299 a răspuns:

Fii atent eu fac de 3 luni sala si la fel ca tine ii vedeam pe aia cu muschi ii intrebam auzi tu iei proteine el da iau rapid mass etc nu stiu ce...mi-am zis wow vreau si eu asa muschi gata iau proteine strang bani nu stiu ce nu stiu cum si mi-am loat creatina si de 1 luna o am acasa si nu o mai iau deoarece:
-te umfla cu apa dupa ce lasi gata muschi
-iti rupe ba dar rupe ficatu
-Nu e o buna pentru corp mai ales daca esti in crestere
Asa ca te sfatuiesc fa frate sala... dupa 1 an asa iti dai seama ca ai facut bine ...credema si eu fac exact la fel si eee greu tentatia mare dar nu renunta mananca tine regim daca esti grasut ca minelaughing) si baga frate sala

P.S : daca esti croit sa iei proteine te sfatuiesc sa iei dupa 1 an (atunci e corpu invatat cu cresterea musculara etc etc ...atunci e bine sa iei iti zic eu )

| allllle a răspuns:

Sincer nu lua asa ceva. Ai sa regreti dupa ce nu ai sa mai iei si ai sa te lasi de sala. Este adevarat cat timp iei si faci sala te construiesc frumos dar dupa aceea ai sa te desumflii ca un balon... si in primul rand nu sunt sanatoase si indicate. Fa sala in continu si dupa o anumita perioada ai sa vezi ca formele tale s`au imbunatatit si o sa fie stabile pentru mult timp

| Cosmin86 a răspuns (pentru allllle):

"dar dupa aceea ai sa te desumflii ca un balon", "in primul rand nu sunt sanatoase si indicate", daca ai putea aduce niste argumente la aceste aberatii ar fi bine