| vmalex21 a întrebat:

Salutare.In toamna urmeaza sa imi pun aparat dentar.Din cate am inteles chiar si dupa finalizarea tratamentului va trebui sa port un aparat de contentie.Ce inseamna acest aparat de contentie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Aparatul de contenție lucrează pentru a menține dinții în poziția nou câștigată, în urma tratamentului cu aparat dentar ortodontic. Astfel, aparatul de contenție este purtat pentru a menține și stabiliza dantura dreaptă. La copii și adolescenți oasele maxilare nu s-au stabilizat încă, continuă să crească și să se maturizeze, astfel că dinții pot suferi modificări în acest proces de expansiune. De revenirea dinților la poziția inițială, nu sunt privați nici adulții care au purtat aparat dentar.

În concluzie, aparatul de contenție previne mișcarea dinților, dat fiind faptul că aceștia au o tendință naturală de a reveni la poziția inițială, de dinainte de tratament.

| Fabianaa a răspuns:

Cred ca se refera la gutiere. Eu mi-am dat jos aparatul acum câteva săptămâni și trebuie sa le port zilnic. Propriu zis e doar un mulaj transparent luat după dinți tai care ii ajuta sa nu se strâmbe la loc și sa rămână drepți în continuare. Nu e prea mare lucru, sunt ușor de utilizat și nu deranjează când le porți.

| vmalex21 explică (pentru Fabianaa):

Nu chiar.Pe langa gutiere exista si varianta unui,, aparat,, lipit in spatele dintilor, arata ca o sarmulita.

| Fabianaa a răspuns (pentru vmalex21):

Ea s-a referit l-a ce porți după ce îți dau jos aparatul, nu la variante pentru evitarea lui.

| Teo24b a răspuns:

Salut! Din experiența proprie îți spun. Nu îți pune aparat dentar doar daca ai o problemă gravă la dinți și sunt călăriți unii peste alții, etc. Daca ai o strunga mica nu are rost să îți pui aparat dentar doar pentru că așa e la moda sau na, ce mai gândești tu. Chestia e că dacă îți pui aparat dentar, dinții se vor varia mult mai ușor și după va fi bătaie de cap daca vei avea multe carii. A da... Și aparatul de contenție va trebui sa îl porți pe o perioadă destul de lunga de timp și la un moment dat, te vei satura de el și nu îl vei mai purta, deși daca nu o să îl mai porți, dinții se vor strâmba la loc. Oricum nu îți pune aparat dentar daca nu ai o problemă gravă! Plus că dacă ai strunga, nu trebuie să îți faci griji deoarece maxilarul tau încă nu e format de tot și peste câțiva ani strunga îți va dispărea (daca ai).

| vmalex21 explică (pentru Teo24b):

Ai sau ai avut aparat de contentie? Ce tip de aparat?