| DeyCj a întrebat:

Salutare.M-ar interesa dacă știți ceva remedii de reducere a oboselii ochilor.Eu lucrez foarte mult pe calculator și în din cauza asta mi se obosesc ochii repede.Mă interesează orientativ mai mult, deorece nu dispun de timp ca să consult un oftalmolog.
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Contact@vedereperfecta.com
Contacteaza-i. O sa iti trimita niste documente cu sfaturi gratuite. Si remedii.

| DeyCj explică (pentru MitroKta):

Mulțumesc de pont.Rămân dator pe partea de tehnologie/IT

9 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Recomandat este un consult oftalmologic.
Vei regreta daca iti strigi vederea.

Ca sa iti mai odignesti ochii incearca sa clipesti constient si des.
Daca stai mai mult de jumatate de ora este recomandat sa inchizi ochi cate 10-15 secunde tot la jumatate de ora-o ora.
Cand te simti incordat intindete.Roteste gatul si indreapta spatele.Pentru ca muschii gatului nu se termina in gat.

Eu sufar acum pentru ca am ochelari.
Si incerc tot felul de remedii.
Ai grija de sanatatea ta!

| Mihaela1964 a răspuns:

Fa pauze si ridica-te de la calculator,iesi putin,daca e posibil asta,"plimba-ti" privirea peste arbori,case, iarba(vara, fireste). Maseaza-ti ochii:apasand usor, cu mainile curate ploapele, cu miscari circulare.Mananca legume si fructe prospete care contin vitamina A, care creste acuitatea vizuala:morcovi, afine, catina, mere si altele.Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar reducerea timpului stat "cu ochii in ecran" poate ajuta. Altceva, nimic. Nici macar ochelarii recomandati de optician.

| DeyCj explică (pentru anonim_4396):

Asta e problema că datorită muncii ce o am și o fac nu am cum să reduc timpul și de asta întrebam.Mulțumesc de răspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Stiu ce inseamna pentru ca asa mi-am stricat si eu ochii. Ai grija si, sanatate!

| MitroKta a răspuns:

Mda. Trebuie ca sa iti faci un program. La un sfert de ora iei o pauza de 15 secunde. In care: odata tii ochii strans inchisi; a doua oara ii rotesti in cap; a treia oara te uiti pe geam la un obiect mai departat de 5 metri. Si tot felul de chestii de astea. Dupa o ora, pauza de 5 minute, dupa 3 ore pauza de 15 minute. Am avut un program care ma atentiona pe pc- si era foarte folositor. Daca il gasesc ti-l trimit.

| MeritaSaMaiFiuAsa a răspuns:

Poti face exercitiul acesta de ochi si cu siguranta te va ajuta. Eu il fac de ceva timp si ma ajuta foarte mult. Timp de 10 secunde inchide ochii foarte tare, cat poti tu de tare, apoi 10 secunde tinei inchisi normal, iar in final 10 secunde ii tii deschisi cat poti tu de tare. Faci exercitiul asta 1-2 ori seara

| AddaAda a răspuns:

Hei, pune 2 linguri in frigider timp de 5 minute pana se racesc apoi tine-le pe ochi timp de 10 minute. Daca esti la servici cand apare oboseala uita-te undeva in departare timp de 5-10 minute, doctorul mi-a spus ca ajuta ochii, sau uita-te la culoare verde (un verde pal nu asa aprins) si asta ajuta.