| Aazra a întrebat:

Aș vrea să merg la o consultație la oftalmolog. Lucrez la computer și am nevoie de ochelari speciali, dacă se poate și pentru lumina prea puternică. Am ochii foarte sensibili. Văd foarte bine fară ochelari, dar ma doare capul și nu pot ține ochii deschiși. Obosesc foarte repede ochii. Știe cineva o oftalmolgie bună în București, fară să exagereze la preț? Adică la prețul ramelor. Căci lentilele înțeleg. Sau să pot folosi rama de la foștii mei ochelari.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare monitor /televizor are reglaj de luminozitate si de contrast (pentru asta sunt butoanele de pe panoul lor frontal).
Scade contrastul la cca 60-80% (pana ce nu e deranjant la ochi), iar luminozitatea la cat de mica se poate.
Reglajul final trebuie sa fie astfel facuta incat sa nu-ti deranjeze vederea.
Daca nu te descurci singur, cere ajutorul colegilor sau a personalului de service IT.

Cu mersul la oftalmolog asteapta pana ce ai probleme cu vederea, deci cand nu vezi destul de clar la lumina normala (cititul hartiei de ziar).

| Aazra explică (pentru Bula):

Voi încerca aşa, mulţumesc! ideea era totuşi că mă chiorăsc cu toate că văd şi îmi obosesc ochii stând 8 ore + pe zi la computer şi când ies afară nu mai pot ţine ochii deschişi (mă ustură/dor), dacă se înrăutăţeşte merg la medic. O zi faină!

| Bula a răspuns (pentru Aazra):

Luminozitatea si contrastul mare a ecranului vazute de la distanta mica distrug SI nervii oculari, care nu se mai pot reface /compensa cu ochelari!
Deci ATENTIE la monitoare, telefoane, etc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu de ochelari speciali ai nevoie, ci de ecran de protectie pentru screenul computerului!

| Aazra explică (pentru Violleta2022):

Am deja la computerul meu. La muncă nu pot băga că nu e după mine. Nu pot instala nimic

| Daniel323 a răspuns:

Este bun si un consult la un medic, dar poate te costa mai putin sa schimbi monitorul.