| dragondews a întrebat:

O să încerc ca problema mea să o povestesc în șir.Bun.Let's start!
Sunt clasa a VIIIa și învăț după-amiaza.
Într-o zi de marți am vrut să merg la baie să fac treaba mare și m-am forțat un pic.UN PIC PREA MULT.1 oră și jumătate am stat pe nenorocita aia de toaletă să fac ceva.Dar...nimic.Aveam o senzație ciudată de a merge încontinuu la baie.Am zis: "GATA.Merg la școală așa. Dacă e să fac acolo,mă duc la baie." și în ziua aceea nu am făcut.
Înspre seară,mi-am zis să iau un Dulcolax,că poate o să iasă(bineînțeles că eu nu știam că nu aveam nimic pe colon... -.-').A doua zi am făcut scaunul diareeic cum trebuia din cauza Dulcolaxului, dar tot aveam senzația că vreau să merg la baie.Nu am mers în ziua aceea la școală, dar aveam o senzație ÎNGROZITOARE(pot să zic că a fost coșmar) de a avea nevoie la baie.Mama mi-a spus să iau un supozitor,am încercat să îl introduc,dar a fost un mare FAIL - nu am suportat să îl bag,mai ales că eu nu suport supozitoarele.M-am documentat și am aflat că ăsta este efectul advers la dulcolax.M-am liniștit.
Însă,am o mare problemă - când ies la toaletă să fac treaba mare - fac,dar am o reacție involuntară să strâng când iese(un pic cam ciudat... -.-'), iar dacă strâng - ziua aceea am senzația că îmi vine să fac.Mai mult de atât - sunt un pic cam speriat că eu vreau să fac în fiecare zi, dimineața, ca să nu fac la școală(nu prea îmi place.nu e vorba de igienă la mine la școală pentru că băile sunt curate ^.^)
Acum, apelez la voi.
1.CE MAMA NAIBII SĂ FAC? ( în legătură cu senzația de a strânge)
2.O fi fost de la supozitor sau de la dulcolax? (referitor la 2)
3. Există vreun leac?(nu băbesc că nu o să fiu atât de disperat încât să îmi bag buruieni în fund...)
Vreau să mă liniștesc pentru că internetul,la cât e el de mare, nu am găsit nici un pic de ajutor în legătură cu problema asta.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu te mai controla atata, ai o obsesie. lasa lucrurile sa se intample fara sa te mai concentrezi pe ele.
2. probabil de la dulcolax, mai ales ca ti l-ai administrat aiurea, fara sa fie nevoie.
3. n-ai nici o problema de sanatate, nu iti trebuie leac. ai doar o mica problema psihologica pe care o poti depasi daca nu te mai supraveghezi atat

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Pentru constipatie si scaune iti recomand sa bei un ceai de crusin, numai seara inainte de culcare! Gasesti de la farmacie medicinala(PLAFAR).

| Azµre a răspuns (pentru untu):

Excelent răspuns, ceaiul de crușin este foarte bun pentru detoxifiere și eliminarea scaunului. Bravo

| untu a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc frumos, Azure!

| Swanda a răspuns:

"nu băbesc că nu o să fiu atât de disperat încât să îmi bag buruieni în fund " rolling on the floor Mortal

| RefinedStrings a răspuns (pentru Swanda):

Si tu esti. N-ai un id, ceva?

| dragondews explică:

Mulțumesc mult.Am crezut că este o problemă fizică în legătura cu problema mea. ^^