| Iongabi a întrebat:

Salut, am 12 ani si nu am mers la baie de 6 zile, am luat supozitor și dulcolax aseară dar când am mers dimineața la baie am făcut apă moale și mi-e frica ce ar trebui sa fac, adică am făcut caca dar foarte puțin, va rog ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Du-te la mama ta si spune-i: ajutor mama, iti dau funda.
Nu suntem noi medici sa-ti spunem ce sa iei si cat sa iei.

| Mopmop a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai sa te ajute sa faci o CLISMA. Explica-le asta si vezi ce zic. Este o procedura de urgenta pentru a te ajuta sa iesi cu scaunul.
6 zile e prea mult timp daca nu ai iesit cu scaunul!

| Iongabi explică (pentru Mopmop):

Am ieșit dar foarte puțin și moale asa ca apa

| Mopmop a răspuns (pentru Iongabi):

Nu este destul. Dupa atata timp ar trebui sa iesi mai mult. Nu te speria, insa e important sa faci ceva. Pe viitor sa fii atent daca in 3 zile maxim nu iesi cu scaun ia masuri!

| Iongabi explică (pentru Mopmop):

Sa beau puțină cafea sau ceva ca să pot face

| Mopmop a răspuns (pentru Iongabi):

Cafeaua la varsta ta nu e recomandata! Oricum cred ca constipa cafeaua asa ca mai bine nu. Solutia de urgenta este clisma.
Oricum, asta sa iti fie o lectie ca sa inveti sa mananci si supe nu numai felul 2. Si lasa rusinea la o parte si vorbeste cu parintii tai!

| Iongabi explică (pentru Mopmop):

Cum se procedează clisma trebuie sa merg la spital?

| Mopmop a răspuns (pentru Iongabi):

Se poate si acasa sa iti faca mama ta sau tatal tau. Sa caute pe net sigur vor gasi cum sa faca.