| Nume6 a întrebat:

Salutare. O sa merg la oftalmolog. Am si eu o intrebare. Stiti ca atunci cand te duci la oftalmolog te pune la un tabel cu numere si iti pune la ochi niste dioptrii ca sa vada cu care vezi...ma intreb de ce te pune pe tine sa le alegi? Pentru ca tu mai poti face si greseli, adica sa ti se para ca vezi cu o dioptrie dar, de fapt să nu vezi in realitate... daca stiti ce vreau sa zic. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica cum sa ti se pară că vezi?
Cu care vezi bine, ii spui si el stie ce dioptrii sa-ti recomande pentru ochelari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ai vrea sa ghicească cand vezi tu bine?

| Nume6 explică (pentru suntserios):

Si daca tu zici ca vezi cu dioptriile iar cand ajung ochelarii vezi un pic neclar pentru ca ochii nu-s obisnuiti cu noile dioptrii? atunci ce faci, sunt dioptriile alese gresit sau nu-s ochii obisnuiti cu ele?

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Port ochelari de vreo 15 ani, mereu am fost capabil sa imi dau seama cu care vad bine și cu care nu

| Nume6 explică (pentru suntserios):

Pai si daca ii zic ca vad numerele de pe acel tabel clar dar cand misc privirea un pic se vad valuri ce fac? inseamna ca acelea sunt dioptriile bune doar că văd valuri ca nu-s ochii obisnuiti cu ele? si cand se vor obisnuii ochii cu ele voi vedea fara valuri( dau un exemplu )

| Mosotti a răspuns:

Nu ti se pare, vezi mai clar sau mai neclar, trebuie sa fi f atent si aia este, asa se prescriu ochelarii peste tot in lume si in 98 % din cauzuri mai si functioneaza.
Nu te pune pe tine sa le alegi, medicul pune lentilele si te intreaba cum vezi, si cand zici ca vezi clar, alea sunt bune. Asa se face.

Tu zici ca ti se pare ca vezi bine si cand faci ochelarii nu vezi, mda se poate intampla daca nu esti f atent la control.

| Nume6 explică (pentru Mosotti):

Dar la copii mici care nici nu stiu sa citeasca cum le aleg dioptriile?

| Mosotti a răspuns (pentru Nume6):

La aia pe semne, sunt niste scaunase cu linii si zice "la stanga, la dreapta, sus, jos" cum sunt daca are picioarele in sus, sau in jos. Si de marimi diferite sunt de la mare la mic.

| Alive99 a răspuns (pentru Nume6):

Yoy doamne, ce probleme pui tu.
Pentru copii mici foloseste forme si culori, Culori foloseste si la tine, doar ca in loc de forme, foloseste litere.

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Eu prima data cand mi-am facut ochelari a fost acum 3 ani si eram si mai mic. Si eram panicat pentru ca nu vedeam diferenta dintre lentile si alegeam la nimereala. Ochelarii aia au fost praf. Nu vedeam cum trebuie cu ei pentru ca nu i am ales bine. Daca ti se pare ca nu sti sau ca nu vezi diferenta dintre ele. Ii zici ca nu sti care e mai buna pentru ca par la fel si ti le mai pune odata si Ii zici. parca prima era mai clara un pic. Sau Ii zici ca sunt la fel si ca nu vezi nici o diferenta. Eu asa fac si acum vad cum trebuie cu ochelarii deci presupun ca functioneaza laughing

| Alive99 a răspuns:

Pai tu trebuie ..doctorul nu stie exact cum iti este tie mai bine.Ea schimba lentile si tu spui daca e mai bine asa sau asa, practic tu vei gresi..si nu te sfii sa o pui sa dea lentila din urma inca o data.Este vorba de ochii tai, nu a ei.Depinde de tine totul.

| Nume6 explică (pentru Alive99):

Eu cred ca conteaza foarte mult si ce dioptrii iti pune oftalmologul sa alegi, la un oftalmolog am fost o data si mi-a pus la ochi 20 de lentile de nu mai stiam nici eu daca asta e oftalmolog sau se joaca cu mine, eram atat de dezorientat si de ametit incat nu mai stiam ce e cu mine laughing(

| Alive99 a răspuns (pentru Nume6):

Mhmm,ce pot sa spun,difera de la oftalmolog la oftalmolog. Daca este profesionist, isi va da seama ce dioptrii sa incerce din ceea ce i-ai spus.
Ii spui ca nu vezi la distanta, stie ce sa puna
Nu vezi de aproape, stie ce sa puna.
laughing)))Mie mi se pare amuzant, eu sufar de strabism si a fost mai complicat

| Alive99 a răspuns:

Am observat ca pui diferite probleme.
Aici este vorba despre tine bro, nu despre copii mici, dioptrii gresite.
Ochelarii vor fi in functie de cat de serios vei fi pe tema ochelarilor.

| movi a răspuns:

Pai nu cred ca ar exista alta metoda mai exacta. Tu stii exact ce vezi. Nu isi poate pune doctorul ochii tai ca sa stie exact ce vezi si cat de clar.