| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Observ ca in ziua de azi majoritatea persoanelor vor doar sa tina diete ca sa slabeasca, dar eu vreau cumva sa ma ingras si nu stiu ce metode sa mai gasesc. Am intre 18-23 de ani (nu-mi place sa-mi dau public varsta exacta), 1.73 inaltime si doar 54 kg. Chiar fac miscare zilnic, joc des tenis de masa, baschet, merg foarte mult pe jos, mananc des de la fast-food, chiar mananc multe dulciuri, mai ales prajituri, mananc multa paine, consum fructe, am luat vitamine practic de cand ma stiu si degeaba.
Si cand am avut doar 6 luni, am facut rahitism, am tot facut tratamente, si pe parcurs mi-am mai revenit putin cate putin, de exemplu cand aveam 14 ani, aveam doar 40 de kg. Chiar nu stiu ce solutii sa mai gasesc, ca sa pot sa-mi revin odata asa cum trebuie din punct de vedere fizic.
Ca sa nu mai spun ca din cauza asta, multe tipe ma resping, este clar ca fetele nu suporta baietii slabi la fizic. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Apeleaza la un endocrinolog, poate ai o tulburare hormonala. Cat despre fete, sa stii ca fiecare sac are peticul lui, ai rabdare.

| Danysan a răspuns:

Cam asa e -Fetele cam evita baieti slabuti. Asta se datoreaza coneptiei de protectie.Ce sa fac eu cu unu ca asta -Cum ma protejeaza unu ca el.Acum eu zic asa. Poti avea o dereglare Hormonala sau un deficit alimentar -Nu Mananci ce trebuie -degeaba bagi o gramada daca o faci anapoda si fara rost.Incearca sa o faci la aceleasi ore si sa acoperi toata gama de alimente recomandate pentr-u o zi. Poti sa consulti si un medic Nutritionist, dar nu o sa iti spuna multe. Ideea e sa consumi alimente care au aport mare de vitamine pentr-u organism.

| DDoctorita a răspuns:

Buna ziua BlueWind.

In primul rand vreau sa zici ca cel mai corect ar fi sa conculti un medic nutritionist. El te poate indruma cel mai bine ca sa castigi greutate de forma sanatoasa si imprastiata pe tot corpul.

Vreau sa iti zic ca dulciurile si mancarea de la fast-food, te ingrasa, dar iti ingrasa doar burtca, sau fundul etc.

Nu castigi in greutate proportional. happy

| CheraBogdan a răspuns (pentru DDoctorita):

Vreau sa spun ca nici macar in acele parti ale corpului nu ma ingras chiar deloc, chiar ar trebui sa consultez un medic nutritionist, dar nu stiu cat de mult m-ar putea ajuta, oricum iti multumesc pentru raspuns si celorlalte persoane la fel. happy