| Acaikus a întrebat:

Stiu ca probabil o sa sune ciudat dar abdomenul meu este inegal. Vreau sa zic pe partea stanga e format bine dar pe dreapta in partea superioara este mai mica o patratica sa zic asa si strica toata partea dreapta. Este nedezvoltata sau este din cauza ca inca nu m-am dezvoltat complet? Am 15 ani, 1.91 m. Multumesc anticipatbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Rosalyn a răspuns:

Hello!
In primul rand, pentru a te asigura ca nu exista nici o cauza medicala pentru asta, fa-ti o radiografie la coloana. Poate fi vorba despre o scolioza lombara "C" care se poate corecta prin gimnastica medicala [mai ales la varsta asta]. Daca nu este vorba de o defectiune a coloanei, atunci incearca o serie de exercitii care sa solicite mai mult muschii abdominali din partea dreapta. Nu fa aceste exercitii daca se descopera ca ai scolioza! Pana atunci, evita sa ridici greutati si sariturile.
Bye-bye!winking