| AnoNimalK a întrebat:

Sunt un membru nou asa ca nu stiu daca pot da funda. In cazul in care pot, voi da pentru cel mai bun raspuns. As dori sa raspunda doar cei care au trecut prin ceva asemanator sau lucreaza in domeniu. Intrebarea mea este urmatoarea:
In cat timp voi fi recuperat astfel incat sa pot alerga?
Acum sa va explic si problema.
Acum 1 luna si 3 saptamani m-am lovit la genunchiul stang la care am avut 2 entorse in trecut, ultima fiind cu 3 luni inainte. Dupa 2 minute am mers pana acasa, deoarece nu ma durea si nu se umflase. Dupa 20 de minute acasa s-a umflat foarte tare mai ales deasupra genunchiului. La spital mi-au spus ca am hemartroza. Am stat 2 saptamani in gyps. Lichidul nu s-a retras asa ca dupa 2 saptamani mi-au facut punctie. Alte 2 saptamani in gyps si sangele a disparut si totul va fi bine (doctorul). Nu am facut recuperare decat acasa. Astept pareri, in cat timp se reface in mod normal genunchiul dupa asa ceva. Am 16 ani. Dau detalii mai multe celor care raspund.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Genunchiul nu se mai poate reface 100% dupa o hemartroza. Dar poti recupera pana la 90% din functia lui, daca faci recuperare cu medic si respecti intocmai recomandarile acestuia.

| evenso a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela ATENTIE la ce afirmati! Hemartroza este complicatia in urma entorsei ( se aduna sange care prin punctie se extrage ) MA REPET! cine nu este cadru si nu stie mai bine sa se abtina decat sa-l deruteze pe altii. deci aceasta propozitie " Genunchiul nu se mai poate reface 100% dupa o hemartroza." ESTE TOTAL FALS!

| Brigaela a răspuns (pentru evenso):

Evenso, sunt medic, relaxeaza-te. hemartroza inseamna prezenta sangelui in cavitatea articulara, ceea ce duce la aparitia de depozite de hemosiderina, care declanseaza o reactie inflamatorie de corp strain, ce se vindeca cu cicatrici fibroase. Evident ca acestea produc retractii si aderente ale capsulei articulare si limitarea miscarilor in articulatia. Indiferent care este cauza hemartrozei, dupa o hemartroza, punctionata sau resorbita, raman sechele. Nu stiu ce cadru ar trebui sa fiu ca sa spun ceva medical. Nu sunt cadru, nu apartin nici unei institutii de tip Politie, SRI, etc, sunt doar un medic. gandeste-te ca persoanele desemnate in mod normal cu cuvantul "cadre", la care te referi tu, nu au studii medicale.

| evenso a răspuns (pentru Brigaela):

Ati auzit de termenul Cadru Medical?

| Brigaela a răspuns (pentru evenso):

Eu am auzit, mai ales ca eu sunt unul, dar nici unde in raspunsul tau nu s-a facut vorbire de cadre medicale, ci doar de "cadre", termen care, pentru toata lumea, desemneaza membrii Politiei, Jandarmeriei, etc. In al doilea rand, nu inteleg de ce ai fi presuspus ca eu nu sunt cadru medical, iar asta ma face sa cred ca fie te refereai la altceva, fie pur si simplu ma contraziceai de dragul disputei, folosind argumente inventate si neverificate. In al treilea rand, normal ca raspunsurile de aici sunt orientative, dar nu vad nici un argument medical pentru care ma acuzi ca gresesc. Eu ti-am dat explicatia clara, medicala, a raspunsului meu. Demn si normal este sa vii acum sa explici motivele pentru care m-ai contrazis (fiziopatologic, nu amatoristic). Ai spus ca raspunsul meu este total fals. te rog, argumenteaza-ti afirmatia, asa cum am facut eu cu a mea.

| AnoNimalK explică (pentru Brigaela):

Repet, nu fac recuperare cu niciun medic sau cineva specializat in asa ceva. Acasa, exercitii de indoire si stau mai mult in pat pentru ca nu este inca dezumflat complet. Poate te ajuta si informatiile urmatoare: La 11 ani am calcat stramb cu piciorul drept pe o bordura inalta si pentru a nu cadea intr-un sunt de pe partea dreapta am aterizat pe piciorul drept, simtind ceva miscandu-se. Nu am simtit nici o durere la nici o lovitura(mentionez de acum). Cand m-am uitat, se umflase pe loc mai jos de glezna, si mai inspre degete si era foarte tare. Am ajuns la urgente si a fost dubla sau doar fractura. am stat 10 zile apoi cu greu, am putut sa pasesc si mai apoi sa merg si in cele din urma a fost ok. Acum nu am probleme la schimbarile de anotimp sau vreme cum spun unii. Apoi cam pe la 12-13 ani pe un cauciuc ma prosteam si am calcat iar stramb si a rezultat o entorsa la glezna stanga. 1 saptamana in gyps parca si a fost ok, refacere completa cred. La 14 ani m-am apucat de parkour. Aici au inceput din neatentie problemele mele cu genunchiul acesta. Incercand,, roata fara maini,, pe care nu o puteam face inca, am aterizat pe o iarba uda pe un picior(am reusit la limita) iar celalalt a aterizat si el moale si puternic,,, fugind,, inspre interior. Entorsa-2saptamani in gyps. Dupa aceste 2 saptamani am inceput recuperare acasa si in 1 luna puteam merge bine mai apoi am si alergat, si am continuat prin primavara sa fac parkouor, ferindu-ma de aterizari joase care afectau genunchiul. (mobilitatea genunchiului era la fel ca inainte, doar ca inca nu puteam face de exp o genoflexiune pana jos de tot, dar de indoit in repaus puteam) la difrenta de 8-9 luni, vara aceasta, am incercat un salt intr-o parte si am aterizat doar pe genunchiul stang si stramb, inspre interior. a pocnit din toate incheieturile. M-am speriat foarte tare. Am putut merge pana acasa aproape ok, dar acasa s-a umflat putin si am mers la doctor, a spus ca este o mica entorsa si sa stau 1 saptamana in gyps. Apoi m-am refacut repede. Dupa o luna alergam si mai apoi mai multe exercitii pentru forta care cred ca l-au solicitat prea mult. La 3 luni am avut iar o entorsa groaznica la glezna dreapta. Era piciorul foarte umflat, dar aproape imi revenisem cand la 1 luna s-a intamplat iar la genunchi.

| AnoNimalK explică (pentru Brigaela):

Si dupa dumneavoastra, cam cat timp credeti ca mi-ar lua pana sa pot incepe sa alerg sau sa fac genoflexiuni pana la maxim 90 grade cu genunchiul respectiv? Acum au trecut 2 saptamani si 4 zile de cand l-am scos din gyps si nu am avut nici o problema. Adica, pot merge perfect, ma mai jeneaza putin doar faptul ca nu este dezumflat complet, il pot indooi pana la 90 grade si durere in genunchi nu am simtit, nu cred ca am avut macar entorsa, maxim una foarte mica si faptul ca am stat 1 luna in gyps cred ca a vindecat-o foarte bine pentru ca nu am simtiti presiune pe genunchi si nici solicitare, decat musculara sau decat la indoire dar o durere din cauza faptului ca genunchiul si-a pierdut mobilitatea si miscarea de indoire se recapata mai greu. Acum de exemplu as putea sa incep sa alerg usor, alergare extra usoara. Doar ca nu vreau. Vreau sa se refaca cat mai bine genunchiul pentru a putea, in vara, dupa ce se reface destul cat sa pot face forta si sa fac multa forta in ambele picioare si exercitii de intaririe a ligamentelor, sa pot face lucruri solicitante fara riscuri de accidente stupide.

| Brigaela a răspuns (pentru AnoNimalK):

Probabil ai o oarecare laxitate capsulara de ai atatea probleme cu articulatiile. Este profund gresit ca nu faci recuperare medicala si ca stai in pat. Fiecare zi de asta iti scade sansele unei recuperari cat mai bune. va dura o vreme pana sa poti face sport, poate cam 6 luni si inca o vreme pana la Parkour. dar asta cu recuperare medicala, cu gimnastica supravegheata macar de un kinetoterapeut. Altfel, va dura mult mai mult. Nu stii ce exercitii iti fac bine si ce exercitii iti fac rau, nu stii cand poti sa fortezi si cand e bine sa nu fortezi. Numai un specialist stie asta. Nu stiu cine te-a invatat sa faci recuperare acasa, fara supraveghere, dar e gresit. Fiind tanar, probabil te vei recupera aproape complet, in sensul ca vei ramane cu ceva dureri la eforturi mari si la vreme nefavorabila. As fi putut sa te mint frumos, sa-ti spun ca vei ajunge sa alergi suta in 9 secunde, dar nu e asa. Hemartroza este un eveniment urat care lasa sechele. Cu ajutor medical si de la kinetoterapeut poti duce o viata normala, poti face sport in limite normale, fara performanta de top. Dar recuperandu-te singur, poti ramane cu sechele mai serioase.

| AnoNimalK explică (pentru Brigaela):

Nu stau degeaba in pat. Daca as merge sa fac recuperare la spital, nu cred ca as face mai mult sau mai putin decat fac eu acasa. E corect ca nu stiu ce exercitii sunt bune, dar poate am noroc. Si nu solicit prea mult, ci atat cat trebuie, sunt aproape sigur de asta. Multumesc mult pentru informatiile date.

20 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Sunt sigura ca medicul poate sa-ti raspunda cel mai corect la aceasta intrebare, pentru ca el este dr si el te-a vazut, te-a tratat, orice alta parere ar fi doar o speculatie.

evenso
| evenso a răspuns:

Aici se scriu pareri, daca vrei ceva concret si sigur online virtual nu este posibil, medicul tau te va lamuri cum stau lucrurile.
Iti doresc multa Sanatate!

| AnoNimalK explică (pentru evenso):

Multumesc pentru parere. Stiu ca medicul ma va lamuri, el mi-a spus cand eram sub anestezie si vorbeam ce mi trecea prin cap (anestezie locala) ca va trebui sa astept cam 6 luni pentru a putea alerga si mamei i-a spus ca a aflat de la mine(eu nu mi amintesc partea asta) ca practic parkour si ca voi putea practica iar peste 9 luni. Parkour-ul este un sport destul daca nu chiar foarte solicitant pentru articulatii mai ales pentru genunchi, si din afirmatia medicului eu inteleg ca ma pot reface si 100% sau foarte aproape. Ms de sfat oricum. Si multa sanatate si tie!

| Andrei07565486 a răspuns:

Sau mai poti intreba si un profesor de sport, si el are cunostinte despre acest lucru

| evenso a răspuns (pentru Andrei07565486):

Un profesor de sport nu poate sa spuna mai mult ( nici macar cat medicul ) care il trateaza!

| Andrei07565486 a răspuns (pentru evenso):

Un profesor de sport poate sa spuna.laughing dc? pentru ca a intalnit o gramada de situatii asemanatoarelaughing

| evenso a răspuns (pentru Andrei07565486):

Nici un caz nu este identic cu celalalt, deci caz asemanator nu conteaza, fiecare organism reactioneaza altfel PUNCTUM tongue

| Andrei07565486 a răspuns (pentru evenso):

Nu incerca sa ma contraziti, pentru ca nu vei putea laughing.

| evenso a răspuns (pentru Andrei07565486):

Cum sa nu te pot contrazice, uite acum te contrazic a 3 oara laughing laughing laughing

| Andrei07565486 a răspuns (pentru evenso):

laughing desteptul intodeauna cedeaza primul, nu imi pun mintea cu tine, na-re rost... punct.

| AnoNimalK explică:

Mersi pentru ca te-ai interesat. Wow! Si, suna incurajator ce au spus acesti 2 medici. Sper ca o sa ma pot recupera complet. Doctorul meu a spus ca 6 luni, dar am vrut sa aud si alte pareri. App, stii cumva daca ajuta gheata la dezumflarea genunchiului? inca mai este putin umflat, dupa cum am spus. Ms mult pentru interesaul acordat.

| evenso a răspuns (pentru AnoNimalK):

Da, ajuta mult punga cu gheata ( dar inveleste intr-un prosop ) nu in contact direct cu pielea.
Sa stii ca m-a deranjat de la bun inceput niste afirmatii care nu se poate face asa prin eter. De asta tot zic ca nu poate fi nimic sigur mai ales in domeniul medical si mai ales in aceste conditii.
in orice vindecare este foarte important psihicul si optimistmul si nimeni nu are dreptul sa te demoralizeze. happy
Asta este parerea mea si chiar m-am pus in locul tau.
Numai bine iti doresc! sa-mi povestesti cand o sa apuci din nou de alergat happy