| xbx a întrebat:

Hei TPU, am 14 ani si joc fotbal de performanta de la 7 ani.
De cateva luni sub rotula genunchiului stang sunt umflat si ma doare la genoflexiuni.
Am facut ecografie si doctorul a spus ca am dureri de crestere si mi-a dat o crema si tot nu mi-a trecut de tot, sub rotula tot este umflat.
Ce pot face?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-a vazut durerile la ecograf? Si eu am avut aceeasi problema in copilarie.De la crestere.Iti va apare si la dreptul.Nu vreau sa te sperii dar asta e adevarul.

| xbx explică (pentru darrio2007):

Am avut si la dreptul! Acum vreo 2 ani dar mi-a trecut!
Tie in cat timp ti-a trecut?

| darrio2007 a răspuns (pentru xbx):

Nu mi-a trecut.Nu am dureri.Dar genunchii sunt putin mai ascutiti.Se observa cand stau pe scaun.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Pentru a nu se agrava problema du-te la medic si fa o ecografie.
Se poate sa apara si la dreptul daca nu te duci de urgenta pentru o ecografie ( nu lua toate astea in nume de rau sau sa zici ca te sperii, asta e adevarul ). happy

| vangaelis a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Altul...esti sigur ca trebuie sa faca o ecografie? ci nu altceva?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru vangaelis):

Da, sunt foarte sigur, du-te si fa-ti o ecografie pentru a nu ajunge la probleme mai grave happywinking.

| vangaelis a răspuns (pentru kar1GaNNN):

In primul rand, nu eu sunt cu problema. in al doilea rand sunt ironic pentru ca omul in cauza a facut ecografia deja, tu ii recomanzi sa faca una? pai tu nu ai observat cerintele si datele problemei?

| vangaelis a răspuns:

Esti sigur ca ai facut ecografie? nu cumva radiografie? sau RMN?

| xbx explică (pentru vangaelis):

Scuze ai dreptate am gresit eu, am facut radiografie!

| vangaelis a răspuns (pentru xbx):

Pai, ma gandeam eu..ca ceva nu e ok, ecografia se face la organe cavitare... rareori se face, in colectii lichidiene la nivelul rotulei. De regula se foloseste RMN, mai ales ca dumneata faci sport de performanta..cred ca cei de la medicina sportiva stiu asta bine..acum, depinde unde ai fost. Recomandarea mea este sa mergi la ortoped, daca n-ai fost deja. Sper din tot sufletul sa nu fie inflamatie sinuviala. Nu ca ar fi ceva grav, dar da batai de cap, cum se zice