| dragondews a întrebat:

Acum 3 zile a început să mă doară o măsea, mai exact un molar, care are 4 canale dentare și a fost plombat de 3 ori cu tot cu tratament. Ideea e că de când am fost prima oară la dentist să o plombeze, pentru că am avut carie, a început în fiecare an să mă doară. Și nu mă durea pentru că aveam carie, ci pentru că se infectase canalele.
Așa cum ziceam, acum 3 zile a început să mă doară măseaua. Din 2 nopți, una singură am dormit-o complet fără analgezice. Și acum când zâmbesc forțat simt cum e umflată, simt că e umflată, iar falca dreaptă și un pic din gât îmi sunt amorțite. Țin să menționez că nu este ultimul molar, deci probabilitatea ca molarul acela să fie măsea de minte pică.
Se poate un pic de ajutor? :3 Ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Fiona35 a răspuns:

Intreaba un dentist urgent.

| dragondews explică:

Mai mult de atât, precizez că și gingia este un pic umflată, iar dintele-problemă nu este cariat.