| SasaSasa2000 a întrebat:

Salutare TPU, alaltăieri am călcăt pe o creangă de prun și mi-a trecut "spinul" ăla prin șlap, acum, mi s-a umflat puțin piciorul. Ce ar trebui să fac? Paracetamolul mă va ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia spalat imediat piciorul dupa ce te-ai intepat, cu apa si sapun, ca sa dezinfectezi rana si atat.
da, paracetamolul ajuta un pic cu durerea si inflamatia.
Daca se umfla mai tare piciorul si se inroseste, mergi la medic, daca nu...stia in casa, incaltat cu soseta curata, dupa ce ai spalat bine piciorul cu apa calda si sapun.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Creanga de prun are spin?

| iulia0514 a răspuns (pentru darrio2007):

Da chiar are spini și încă foarte mari mai ales corcodușu

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Ai dreptate. Nu sunt crescut la tara. Scuze!

| iulia0514 a răspuns (pentru darrio2007):

Nici eu dar m-am mutat la țară și vrei nu vrei înveți mai ales când îți intra o chestie din aia în mână când vrei sa culegi fructele

| ReddY25 a răspuns:

Spital direct nici nu ne mai intreba

| iulia0514 a răspuns:

Trebuie dezinfectat cu alcool sanitar pusa betadina și mers la medic dacă se umfla

Răspuns utilizator avertizat