| asperger3 a întrebat:

Salutare. Am fost la tara, si ai mei s-au apucat sa faca podu ca a fost asfalatata ulita si nu aveai sum sa intrii in curte cu masina... Si am calcat pe ceva candure si am simtit ceva ascutit ca mi-a trecut pe la picior, posibil cui.
Mentionez ca am facut acel vaccin antitetanos si difteric in clasa a VIII-a.
As vrea sa stiu ce simptome sa nu ignor.
Ma doar putin piciorul DAR nu am observat sa se fii umflat sau ceva...
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| asperger3 explică:

M-am uitat si nu pare sa imi fi intrat in talpa, doar ca l-am simtit cand a trecut prin incaltaminte...

| Knu a răspuns:

Antitetanosul il faci inca din primele luni de viata, dupa aceea undeva la 6-7 ani cand intri in clasa intai si din nou in clasa a 8-a. El este activ undeva de la 5 la 10 ani, dupa cum poti observa si din vaccinare (0-7-14 ani). Nu stiu in ce clasa esti tu acum, dar banuiesc ca inca esti elev, deci ar trebui sa fii imun. Si daca ar fi trecut cuiul prin pantof si te-ar fi zgariat/intrat in picior, nu patesti nimic daca nu au trecut mai mult de 5 ani de la ultimul vaccin. Daca sunt mai mult de 5 ani de la ultimul, poti merge sa ti se faca unul preventiv (in cazul in care ti-a intrat in picior).

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Mergi la urgente acum sau cat mai repede posibil, oricum daca nu mergi acum maine dimineata sa mergi neaparat. E foarte posibil sa nu patesti nimic dar exista si riscul sa mori in chinuri groaznice daca nu mergi la medic, chiar daca ti s-a facut acest vaccin trebuie sa mergi sa ti se refaca daca nu a fost facut acum cateva luni(nu mai stiu exact cate) mergi la urgenta, e mai bine sa faci un drum de pomina decat sa te trezesti cu probleme serioase.

| alex0297 a răspuns:

Daca nu a strapuns pielea nu este nici o problema. Daca apar simptome deja e grav, din cate stiu indata ce apar simptome ti se face o taietura enorma in acea zona, ti se scoate o gramada de tesut(carne) mai degraba, primele simptome vizibile sunt niste miscari pe care nu vrei tu sa le faci, de exemplu observi ca ti se trage coltul gurii fara sa vrei tu sa il tragi. Daca apar aceste simptome si nu mergi la medic se vor contracta muschii si practic vei avea dureri imense, e posibil si sa se rupa oasele de la contractura, odata ce s-a ajuns in acea stare nu mai exista scapare.