| thunder11 a întrebat:

Salutare TPU, am 14 ani si am o masea care este foarte afectata si e deja jumate distrusa care are o gaura in mijloc foarte neagra si dentistul mi-a spus ca dintele trebuie sa fie scos, la ce sa ma astept cand o sa imi scoata dintele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DentistulMeu a răspuns:

Salut,

în general, extracția dinților este un procedeu obișnuit și sigur în timpul căruia vei primi anestezie locală, ceea ce înseamnă că nu ar trebui să simți durere.

Înainte de procedură, dentistul tău va examina măseaua și va decide cea mai bună metodă de extracție. În funcție de severitatea problemei, poate fi necesar să se facă o incizie mică în gingie pentru a permite accesul la dinte sau poate fi necesar să se taie rădăcina dintelui în bucăți mai mici pentru a fi scoase ușor.

În timpul extracției, vei simți o presiune puternică, dar nu ar trebui să simți nicio durere. Dacă simți durere, spune-i dentistului, acesta poate administra mai mult anestezic sau poate ajusta tehnica de extracție.

După ce dinte este extras, dentistul va pune o compresă sterilă pentru a ajuta la oprirea sângerării sau va face o mică cusătură a gingiei. În general, sângerarea va înceta după aproximativ 30 de minute. În următoarele zile, este important să eviți să bei băuturi fierbinți, să fumezi și să mănânci alimente dure sau crocante, pentru a preveni orice complicații și a permite vindecarea.

Este normal să simți puțină durere și umflătură după extracție, dar acestea ar trebui să se amelioreze în câteva zile. Dentistul tău poate recomanda anumite medicamente pentru durere și poate oferi sfaturi pentru îngrijirea postoperatorie. Este important să urmezi aceste sfaturi cu atenție pentru a asigura o vindecare rapidă și fără complicații.

În cazul în care te îngrijorezi cu privire la procedura de extracție sau ai alte întrebări, nu ezita să discuți cu dentistul tău și să ceri mai multe informații.

Cu drag va stau la dispoziție dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună

.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu si nedureros, ca ti se face injectie, amorteste si apoi cu un clestisor mic, este scoasa maseaua stricata.
Tii apoi un pansament in locul ala, pentru cateva ore si ai grija sa nu bei sau mananci nimic rece sau fierbinte pentru 24 de ore.

| sierra1 a răspuns:

"la ce sa ma astept cand o sa imi scoata dintele?"

incă o gaură dar in buzunar, să tot fie de vreo 200 lei

| dullcat a răspuns:

Buna.Aceasta intrebare o puteai pune direct medicului si sunt sigura ca ti-ar fi explicat cu calm astfel incat sa nu iti faci griji.

Procedura nu te va durea, ti se va face o mica anestezie locala (in acea zona), ca stomatologul sa poata lucra rapid fara sa te afecteze negativ. Pentru cateva ore va trebui sa nu mananci nimic dupa procedura din acea zi.

Poti citi aici Sfaturi de îngrijire și recuperare rapidă după ce ai scos un molar : https://cliniciledrleahu.ro/extractie-masea-sfaturi-de-recuperare-rapida/

| king5151 a răspuns:

La ce sa te astepti? Nici nu o sa simti cand iti scoate maseaua. Oricum, cateva zile trebuie sa nu dormi pe partea cu maseaua pentru ca ti se va umfla partea respectiva.