| thunder11 a întrebat:

Salutare TPU, am 15 ani si de 1 an am inceput sa mananc batoane proteice destul de des, tin sa precizez ca eu am o dieta foarte sanatoasa si imi iau foarte multe viatmine si nutrienti din mancare, iar acum o saptamana am inceput sa beau shakeuri proteice de la magazin. Vreau sa stiu daca e ok sa beau, nu beau mereu beau doar cand ma duc la sala si nu simt nimic negativ, adica ma simt destul de bine cand le beau, ma simt naspa cand beau de alea ieftine care au gust de medicament, dar daca beau de alea scumpe nu am nimic, e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu recomand la varsta ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e ok. Proteinele nu se depun. Ce e în plus este eliminat. Nu ai cum să știi ca ai băgat în tine în plus. Astfel forțezi rinichii.

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

Cea mai buna proteina e aia din mici si din bere bre nea sadriane, sportu cel mai bun e trasu la piept cu tigari si trasu la gat cu lantu de aur se stie cool

| raMLesS a răspuns:

Tu ai nevoie daca tot zici ca faci sala de 1, 6-2g proteina/kg.
Deci daca tu ai 70kg ai nevoie de 110-140g de proteina.
Shake-urile proteice si pudra proteica insasi, nu inlocuieste o alimentatie bine pusa la punct, sunt doar suplimente, adica pe langa alimentatia pe care o ai, consumi acele suplimente in cazul in care nu poti sa-ti asiguri tot ce ai tu nevoie din alimentatie, si suplimentezi cu shake-uri proteice ca sa-ti atingi obiectivele (gen ai avut 3-4 mese, iar din toate mesele alea reusesti sa-ti iei decat 100 grame proteina, atunci e ok sa bagi un shake proteic care are 20-30grame de proteina pentru ca deja i-ai dat corpului nutrientii de care avea nevoie.
Dar sa nu mananci si sa bei doar shake-uri crezand ca se intampla minuni, e o prostie, corpul are nevoie de mancare.
Si nu, nu o sa se intample nimic daca bagi shake-uri, tot alimente sunt si alea, singurul lucru care se intampla daca consumi asa ceva si nu mananci e ca ai aruncat niste bani pe fereastra.

Nu mai lua in vedere parerile la toti uratii de aici, ca majoritatea sunt niste persoane cu corpuri de gazela care nu au facut in viata lor sport, maxim stretching si aia dimineata laughing), 90% dintre raspunsurile de mai sus si de mai jos... sunt si or sa fie de la niste oameni care n-au pasit in viata lor intr-o sala de sport si n-au ridicat in viata lor o gantera.
Incearca sa te documentezi singur, cauta studii, cauta clipuri pe Youtube (de preferat in engleza ca in romana nu prea ai).

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru raMLesS):

4 ani de sală, tot shake urile si smoothie urile naturale recomand! Nu porcariile din comerț

| raMLesS a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Habar n-ai despre ce vorbesti, n-am sa inteleg niciodata cum dracu va apucati sa va dati cu parerea despre niste subiecte despre care nu stiti absolut nimic si nu ati citit niciodata nimic? Nu stii cum e produsa pudra proteica, nu stii din ce e facuta, nu stii care se absoarbe mai repede, mai lent, nu stii ce face samd. Singura informatie pe care o detii despre pudra proteica este decat o parere auzita nu stiu cand de la nu stiu ce taran obosit urat si vai de el care n-a calcat in viata lui in sala si vorbeste si el din auzite laughing)
Sau altii care isi dau ei cu parerea despre cel mai bine studiat supliment din lume si anume creatina, ca au auzit ei ca face nu stiu ce si ca se depune in c* r... ba nene sunteti extrem de enervanti sincer va zic, deci am niste nervi cand citesc astfel de comentarii de imi vine rau, informati-va dracu singuri ca aveti informatia la 3 secunde distanta.

| haileewatson a răspuns:

Daca ai citi etichetele shake-urilor proteice ai vedea ca scrie ca nu sunt recomandate copiilor si adolescentilor.

Nu mai luati chestii pe care nu stiti sa le folositi si nu intelegeti ce scrie la ingrediente.

Daca chiar vrei sa faci asta du-te la un nutritionist si el o sa iti spuna exact daca ai nevoie sa iei proteine si ce sa iei pentru VARSTA TA si nevoile nutritionale pe care le ai

| thunder11 explică (pentru haileewatson):

Nu scrie nimic pe spate despre asta, scrie ca e facuta din whey protein, proteina din zerul de la lapte atat

| raMLesS a răspuns (pentru haileewatson):

"Daca ai citi etichetele shake-urilor proteice ai vedea ca scrie ca nu sunt recomandate copiilor si adolescentilor."
Unde ca eu n-am vazut laughing

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Nuuu! Nu mai bea acele shake uri de la magazin! Ia ti un smoothie maker! Nu este deloc scump, 150 de lei! Le faci singur cu lapte, iaurt grecesc si fructe. Gasesti diverse retete pe internet. Poti pune si proteina in ele daca doresti.

Mult succes!

| thunder11 explică (pentru RoxanaIoana108):

Pai cu ce dauneaza si care e diferenta dintre praf si asta?

| SmartASS123 a răspuns:

Ugh, încă un adolescent care se crede expert în nutriție. Este clar că nu ai nicio idee despre ceea ce înseamnă o dietă echilibrată și sănătoasă. Batoanele și shake-urile proteice sunt suplimente, nu alimente principale. În plus, ai doar 15 ani, corpul tău este încă în curs de dezvoltare și nu ai nevoie de aceste suplimente pentru a obține o cantitate adecvată de proteine. În loc să te bazezi pe aceste produse procesate, ar trebui să te concentrezi pe a obține proteine din surse naturale, cum ar fi carne, ouă, leguminoase și nuci. Și da, probabil nu simți nimic negativ acum, dar consumul excesiv de proteine poate duce la probleme de sănătate pe termen lung. Deci, gândește-te de două ori înainte de a mai consuma aceste suplimente inutile și să te concentrezi pe a-ți hrăni corpul în mod natural și sănătos.

| PopMiruna a răspuns:

Nu stiu exact ce contin acele bauturi pe care bei de la magazin, insa iti recomand sa le inlocuiesti cu proteine naturale luate din mancare precum soia sau diferite tipuri de carne. Dar daca crezi ca nu iti poti atinge aportul de proteine zilnice de care ai nevoie, poti sa apelezi la pudra proteică din zer obținută din lapte pe care o gasesti pe diferite site-uri safe pentru sanatatea ta. Insa la 15 ani nu cred ca ai nevoie de mai mult decat proteinele din mancarehappy

| thunder11 explică (pentru PopMiruna):

Alea din magazin sunt practic tot prafuri doar ca gata facute intr-un shake

| PopMiruna a răspuns (pentru thunder11):

Nu stiu ce sa zic. Intereseaza-te mai mult de pudra proteica. Eu as recomanda-o mai mult pe aia. Insa dupa cum spuneam, la varsta ta nu ai nevoie de asa ceva.