| sica2 a întrebat:

Salutare TPU, am 17 ani jumate si sunt baiat.In legatura cu hormoni de crestere vreau sa va intreb daca pot sa iau adica care sunt cei mai buni.Am o inaltime de 1.82m si 66.5kg si vreau neaparat sa cresc deoarece ma simt foarte aiurea si nu pot sa imi conving parintii sa i iau.
Vreau sa am o viata normala,nu vreau sa mai fiu mic de inaltime si slab, vreau sa fac si eu sala ca baieti ceilalti si vreau ca vara asta sa i iau pentru ca vreau sa acord timpul si scoalei dupa vacanta aceasta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce cunosc, eu te-as sfatui sa nu iei hormoni de creste absolut deloc.

Esti foarte aproape de varsta in care mugurii de crestere ai oaselor sunt foarte foarte aproape de inchidere, altii poate s-au inchis.

Administrarea de hormon de crestere s-ar putea sa aiba efecte foarte nedorite. In sensul ca unele oase ar putea sa mai creasca si altele nu si astfel sa devii diform.

Du-te la medicul endocrinolog neaparat sa iti recomande daca se mai poate un asemenea tratament, dar repet. E foarte riscant.

In principiu o sa faci niste radiografii ca sa vada doctorul daca mugurii s-au inchis. Si abia apoi o sa isi mai bata capul cu tine.

Daca s-au inchis mugurii, in general hormonii somatotropi (de crestere) nu mai au efect la nivel de crestere osoasa.

S-ar putea insa sa afecteze (in functie de calitatea sanatatii tale) alte probleme cu privire la organe, tumori benigne sau alte astea.

| AdrianL a răspuns:

Dupa parerea mea, esti destul de inalt. Daca tu crezi ca esti mic, atunci aia care au 1, 68 inaltime ce sa zica.

| sica2 explică (pentru AdrianL):

Faza e ca daca trec pe lanta uni de 1.87m+ ma simt ca naiba si vreau sa mai cresc nu mi se pare corect sa raman asa si nu inteleg de ce si alti zic wow la 1.82m est inalt, aiurea cu asta nu este adevarat deloc

| AdrianL a răspuns (pentru sica2):

Acuma sa fim seriosi, la 1, 82 nu esti nici mic.Dar oricum, daca vrei sa cresti iti sugerez sa te apuci de inot, baschet sau handbal o sa te ajute sa te dezvolti.De la 15 ani sunt intr-o echipa de handabal acum am 16 aproape 17 si eu si am 1, 90 inaltime.

| ana67193 a răspuns:

Cel mai simplu mod este sa le spui parintilor tai cat de mult vrei sa iei hormoni de crestere. Insista cateva zile, pana la urma vor accepta.

Funda? big grin