| AndreiXHXHX a întrebat:

Trebuie sa fac 15 ani...1, 62 si vreau sa fiu mai înalt... dacă mă apuc de sala am vreo șansă să mă cresc în înălțime(cu tot cu hormoni de creștere )?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sala inhiba hormonii de crestere in inaltime, de aceea este recomandata adultilor, de peste 20 de ani.
Copiilor le este recomandat un sport precum: volei, handbal, sau baschet, care stimuleaza hormonii de crestere.

| AndreiXHXHX explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa merg la sală și fiindcă vreau in fizic bunlaughingDeci sala ar fi o opțiune?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiXHXHX):

Tocmai asta am explicat: sala NU este indicata copiilor in crestere, deoarece INHIBA hormonii de crestere! Asta spun toti endocrinologii si asta au dovedit studiile stiintifice.
Dar asta este alegerea ta, daca vrei sa fii un pitic cu muschi, sau un barbat inalt si frumos.

Uite aici un copil de 19 ani care regreta ca nu a ascultat sfatul si a facut sala, confirmand ca nu a mai crescut de la varsta de 16 ani:

https://www.tpu.ro/......cineva-de/

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu poti sa iei hormoni daca nu ti prescrie un medic.
Vei mai crește până la 18-19 ani.
La vârsta ta, sunt recomandate alte activitati sportive.

| AndreiXHXHX explică (pentru Donsavas):

Calistehnics ar fi o soluție?