Întrebare recomandată | Iamfaimous a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare astazi seara ma jucam cu pisica si m-a zgariat accidental la o alunita. Alunita nu era prea mare si nu a sangerat dar totusi se vede ca e zgariat, am motive de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ar fi bine sa urmaresti ce se intampla. In prinipiu nu se va intampla nimic, principalul factor declansator al unui melanom il reprezinta expunerea la radiatiile soarelui.N-am prea vazut oameni sa dezvolte o tumora maligna doar din cauza unui soc mecanic dar asta nu inseamna ca trebuie neglijata treaba.

| zeg685 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bine domnule dar de ce scrieti sub forma de poezie?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru zeg685):

Foloseste cu incredere DEX-ul daca te depaseste vreun cuvant, ca d-aia l-au pus astia si online.

| zeg685 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Imi pare rau ca am mancat o virgula, nu se va mai repeta. pup si tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu e voie sa li se intample ceva alunitelor deci ai grija
in al doilea rand daca te a zgariat pisica este mai grav. sa te consulte un medic pentru ca te poti imbolnavi

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu daca nu sangerezi insa un control la medicul dermatolog nu strica

| Okkultist a răspuns:

Vad ca uni poate ti-au raspuns aiurea. Pai in primul rand daca este aluntia deschisa la culoare, si este ereditara nu ar fi o problema. Sau pur si simplu, daca este deschisa la culoare NU este motiv de ingrijorare. Daca alunita e maronie, ar fi bine sa te duci la un medic pentru un consult de specialitate. Este important ca si pisica sa fi fost vaccinata, daca este maidaneza, duceti-va repede la spital. Se pot lua boli. Daca e pisi de casa ^♥^ nu este o problema. Indicat ar fi daca alunita este inchisa la culoare sa va duceti la spital, la un control. Nu dureaza mult, cateva minute, si puteti dormi linistit noaptea. O seara ftumoasa ^.^ happy

Răspuns utilizator avertizat
| TnT123 a răspuns:

Sa nu ai niciun motiv de panica

| InvertedDeformity a răspuns:

Este necesar un control urgent la medicul dermatolog si o examinare a alunitei, pentru a se afla originea, daca este cancerigena in urma expunerii externe la radiatii solare si netralizarea ei (daca este cazul).

| Ghost963 a răspuns:

Nu exista motive de ingrijorare.

| Caracter3 a răspuns:

Daca ti sa fac vanataie si sa si inrosit ar trebui sa mergi la doctor!
Dar nu cred ca-s motive de ingrijorare!

| veverushca a răspuns:

Daca nu se infecteaza nu ai de ce sa iti faci griji.

| Piticoot18 a răspuns:

Nu prea ai avea de ce sa te ingrijorezi dar totusi o vizita la medicul de familie ar fi cel mai buna alegere.

| FANUUU a răspuns:

Nu ai nimic

| razvantpu a răspuns:

Salut nu vreau sa te interesez dar eu sincer stiam ca daca ai rupt o alunita faci cancer dar daca zici ca nu ai sangerat nu patesti nimic

| NataliaBabalici a răspuns:

Nu cred, dar poti sa tragi o fuga la medic sa stai cu inima impacata

| Valig8 a răspuns:

Nu cred dar mai bine du-te la farmacie sau la doctor sau cineva care stie

| DeeiiuDeea a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa iti faci grij pentru nimic. Insa ar fi ok sa faci o vizita pe la doctorul sau doctorita ta de familie. Sa fii sigur/a ca nu ai patit nimic.