| Amalia2299 a întrebat:

Am o problema. Astazi a inceput sa imi tremure mana.dar nu stiu de ce. O fi de la cafea sau altceva? Este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Juic3xe a răspuns:

Cel mai probabil ai niste spasme ale muschilor, asta inseama contractiile involuntare a muschilor care ti se intampla. Nu este grav, daca e doar putin, uneori se intampla si trece de la sine. Daca spasmele sunt puternice si tin mult, ar trebui sa mergi la medic. Dar cel mai sigur sunt minore, asadar nu-ti face griji, toti avem din cand in cand.

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Daca ai consumat multa cafea este posibil, mai ales daca nici nu ai mancat ceva inainte.

| Amalia2299 explică (pentru katy):

Eu beau cafeaua dimineata si mananc pe la 11:00 sau 12:00. Am 15 ani.

| katy a răspuns (pentru Amalia2299):

Eu zic ca e de la cafea, depinde cum e facuta, daca e tare e posibil sa fie ea devina.Cafeaua mananca mult din calciu si asta iti da tremuratul de maini.

| Donsavas a răspuns:

Spasmele musculare apar datorita carentei de magneziu in organism. Nu exista o analiza care sa detecteze lipsa acestui mineral. Pana sa ajungi tu la un supradozaj, mai degraba il pierzi, intru-cat atunci cand te stresezi se pierde foarte mult. Ai putea sa iei niste suplimente, ar ajuta mult.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Cum adica nu exista analize pentru magneziu? Magneziu seric!?

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Doar 1% se afla in sange. Restul in muschi si tesut nervos. Cum poti afla tu, colectand sange de la un pacient, cam cat magneziu are in organism daca tu ii examinezi sangele?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

La fel cum iti poti da seama de multe alte analize. Magneziu din sange reflecta magneziu din organism, la fel cum toate celelalte lucruri din sange reflecta ce e in organism. Dar tu te-ai aruncat sa spui ca nu exista analiza deloc. Dar petru celelalte minerale exista analize? Pentru calciu, de exemplu? Se face calciu seric chiar daca peste 99% din calciu e in oase?

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da,dar aceste analize nu iti pot spune daca intr-adevar tu duci lipsa de acel mineral in organism, ci doar ca nu se gaseste in sange. Nu poti fi sigur niciodata de o carenta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

De nimic nu poti sa fii sigur dintr-o singura analiza, insa mai multe analize raportate la examenele clinice iti pun diagnostic.

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da,asa e. M-am referit strict la o singura analiza. Rau nu prea cred ca i-ar fi daca ar manca niste verdeturi, asa cum spuneam, magneziul se consuma repede.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Nu i-ar strica sa manance echilibrat, normal. Iar daca mananca echilibrat acea carenta nu are o explicatie si tot ar trebui sa vada un medic.

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Puteai sa-i spui lui astahappy
Bine macar ca am comentat aici, la intrebarea lui.