| Claudiu1009 a întrebat:

Am o problema dentară. In afara faptului ca nu prea vreau sa ma duc ma doctor as dori sa știu cu ce pot opri durerea de masele care devine insuportabila? Pastilele nu își mai fac efectul pasta de Dinți îmi ameliorează durerea pentru o scurta perioada de timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand te dor maselele deoarece ai stat in curent, incearca sa pui vata in urechi.,(vata cu spirt sanitar)
ca medicament ketonal cica e mai mult pentru durerile de masele.

| eckblume a răspuns:

Daca durerea nu trece cu vitan, tador sau aulin (sunt pastile bune pentru durerea de masele) nu ezita sa mergi la dentist. Doctorul iti va face anestezie si nu te va durea deloc. Mergi o data sau de doua ori, dar nu o sa te mai doara. Pot aparea complicatii daca nu mergi la timp. Sanatate!

| Jannah a răspuns:

Du-te la doctor, noi nu te putem ajuta din moment ce pastila nu te poate ajuta.

| ziptrack a răspuns:

In primul rand nu mai consuma deloc cel putin 1 luna bauturi acide gen apa minerala, suc, cafea, acool sau dulciuiri deoarece aciditatatea sau zaharul iti ataca smaltul, care favorizeaza aparitia cariilor.

In al doilea rand, poti sa-ti cumperi ulei de masline extravirgin si sa faci gargara de 2-3 ori pe zi cam 10-15 minute, dupa care scupi uleiul si clatesti gura cu apa calda. Sa nu cumva sa inghiti uleiul, pentru ca toate bacteriile din gura o sa ajunga in sistemul digestiv.

Daca faci toate lucrurile astea, in 6-7 zile ar trebui sa scapi de dureri, poate si mai repede.

Documenteaza-te cu privire la "oil pulling" pe net/Youtube. Eu am scapat de o infectie destul de nasoala la masele.