| gabi920106 a întrebat:

Salutare TPU! As avea o intrebare legata de kg. In ultimul timp am pus pe mine mai multe kg si as vrea sa slabesc acum. Am aproape 17 ani, 1.83 si 100kg. Oare pot reusi in 2-3 luni sa slabesc 20kg?
Ma gandeam sa alerg in fiecare seara, dar nu stiu cat, ma gandeam sa incep de la o distanta mica si tot sa avansez. Mai fac si exercitii cardio, cu bicicleta 15km plus sa nu mai mananc fast food, dulciuri si sa beau 2 3L apa pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sănătos este să slăbești maxim 0, 5 kg pe săptămână, prin alimentație sănătoasă și sport. Atenție, nu înfometare! (Îți spune cineva care și-a pierdut o bună parte din păr și care și-a distrus stomacul cu asta.)
Termenul-cheie în procesul de slăbire este "deficitul caloric". Pe internet găsești site-uri care îți vor indica, aproximativ, numărul de kcal necesare pentru menținere, în funcție de înălțime, greutate, sex și activitatea fizică pe care o depui în general. Tot ce trebuie să faci este să mănânci mai puțin, însă sănătos (fără fast-food, dulciuri...și fără pâine, sau măcar mai puțină), să bei multă apă și să faci sport.

Îți urez succes! happy

| gabi920106 explică:

Vreau neaparat sa slabesc minim 20kg in 3 luni. eu zic ca e ok raportat timp slabire. Doar ca nu stiu ce sa mananc, nu vreau sa ma complic cu mancaruri complicate

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Cu dieta drastica tinuta la sange dai jos 20kg in 2-3 luni.
Mentinerea va fi de 100ori mai grea ca slabitulwinking eu slabind 37kg in 6luni, tot de la 100kg am pornit si eu laughing doar ca eu am 1.72m.