| boy777 a întrebat:

Astazi am jucat fotbal si eram in sandale si din greseala am dat cu piciorul intr-un lemn foarte puternic.Acum cand pun jos piciorul drept cu zona degetului mijlociu ma doare sau cand il suc un pic mai mult...asta mi se intampla de vreo 6-7 ore credeti ca e rupt? Raspuns cat mai repede va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Daca era rupt cred ca iti dadeai si tu seama ca este rupt. Daca aveai de getul rupt nu il mai putea misca nici macar putin numai puteai sa faci nimic cu el.
Intreaba-ti parintii consultatii si discutati despre acesta problema daca ei vor considera ca este cazul sa te duca la spital asta e(nu trebuie sa-ti fie frica daca te duci la spital e mult mai bine pentru ca asa nu te va mai durea degetul de la picior).Mai asteapta o zi incearca sa stai odihnit in pat si sa nu iti misti piciorul(miscari bruste). Daca tot asa se intampla cu degetul tau sfatul meu este sa te duci la spital ca sa te consulte ei.Incearca sa iti mai masezi degetul si sa il misti chiar daca te doare.
Pa, pa!

7 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Nicolae,ai pus un raspuns stupid care nu isi are rostul in intrebare.Nu te va vota nimeni esti chiar nesimtit sa raspunzi un link in care sa te votam.Mai bine numai raspunde daca dai raspunsuri stupide.

| PetreConstanta a răspuns:

Daca poti sa-l misti nu este rupt pune si tu un pansament cu apa rece

| Daniela1Laur a răspuns:

Daca se invineteste, se umfla si nu poti sa il misti da e rup, Dar incearca sa pui gheata.

| boy777 explică:

Multumesc mult dragilor funda o va primi bya si restul care au raspuns(in afara de nicollae)vor primi un vot folositor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor si vezi ce are degetul. Fa-ti o radiografie!

| AnDrEy_3441 a răspuns:

Si eu am avut o experienta asemanatoare. Daca durerea persista ana a doua zi inseamna ca e rupt.Eu am cazut rau la fotbal, exact pe mana din viteza, si am crezut ca e luxata dar nu uteam sa misc nici-un deget.A doua zi am fost la spital.Deci daca durerea continua si a doua zi, si nu til oti misca, eu zic sa te duci la doctor

| Alina_2180 a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci o radiografie. E posibil sa-ti fi fisurat metatarsianul.