| expertinIT a întrebat:

azi jucand football cu sandale (ca prostul) cred sau chiar mi-am rupt degetul mare de la piciorul drept. Cum pot afla daca mi l-am rupt? E vanat si ma doare daca apas pe el. Funda primului raspuns corect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reiki a răspuns:

Nu e rupt, in acest caz nu ai mai fi suportat durerea pana acum. Posibil sa fie luxat sau chiar os fisurat. Oricum, trebuie facuta o radiografie si chiar urgent

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns (pentru expertinIT):

In cazul in care osul este fisurat,cand mergi soliciti si mai mult locul respectiv,deci, poate duce la ruperea lui; in cazul unei luxatii, tendoanele se pot fixa gresit ceea ce in timp va duce la probleme ale piciorului, ca sa nu mai spun de dureri. Cred ca vrei sa joci in continuare fotbal, nu?

4 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Am jucat si eu de-o gramada de ori fotbal in sandale sau fara nimic in picioare si am patit de foarte multe ori sa mi se invineteasca degetele, insa niciodata nu mi le-am rupt. Osul e prea puternic ca sa se rupa cand dai intr-o minge. Iti va trece intr-o saptamana, oricum, daca vrei sa te convingi, du-te la medicul de familie iar acesta iti va prescrie cel mai probabil un FASTUM GEL sau ceva gel asemanator. Daca nu-ti trece peste o saptamana, felicitari, l-ai rupt, nu stiu cum, dar l-ai rupt si vei face o radiografie sa-ti confirme acest lucru, eventual o operatie (daca ai asteptat atata timp). Deci, poti merge sa-ti faci si o radiografie daca vrei sa te convingi.

Răspuns utilizator avertizat