| vladutbogdan25 a întrebat:

De 2-3 zile ma doare ingrozitor urechea si sunt 80% sigur ca am tras curent.Ma doare exagerat atunci cand deschid gura larg, partea dreapta a maxilarului si cand ating urechea.Am incercat si,, renumita metoda,, cu ulei cald in vata dar nu m-a ajutat.Ce pot face sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai otita, mergi la medic!
Chestia cu "trasul curentului", sunt babisme romanesti, prin occident nu exista asa ceva!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

Totuşi, ar fi INDICAT şi un control de specialitate la medicul ORL-ist ( să nu fie vorba de otită ).

Toate cele bune!

| vladutbogdan25 explică (pentru bursuc001):

Buna!

Iti multumesc de detaliile date si pentru atentie.Inainte sa incep,, ritualul,, m-am decis sa fac un control la medicul de familie ca sa nu se intample ceva mai rau.Din pacate m-am inselat in privinta de,, 80% durere cauzata de curent,,. Problema mea este legata de otita.Iti multumesc din nou pentru ajutorul acordat.

O zi buna!

| bursuc001 a răspuns (pentru vladutbogdan25):

Cu plăcere happy

Mda, tocmai de aceea ziceam că este posibil ca simptomele să fie date de otită sad
Este indicat un control la medicul de familie, acesta îţi va da o Trimitere la O.R.L.

Multă sănătate!