| NaturalLl a întrebat:

De cateva zile vad ca in ceata cu ochiul drept. Cu ochiul drept tot timpul, dar cu stangul rare ori, tot de cateva zile. Ochiul drept imi si lacrimeaza. Cu ambii deschisi vad bine. De la ce o fi? Ce sa fac sa imi treaca? Iar daca trebuie sa merg la medic, ce o sa-mi faca? (mi-e frica de mor de doctori).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate ai nevoie de ochelari

| relian a răspuns:

Este bine sa faci un control, niciodata nu strica. Dara ce spui tu ar suna ca alergie, deci mare lucru sa iti faca nu prea are ce, asta daca este vorba despre alergie.Romanii pe vremuri acu 20-30 de ani aveau astfel de simptome si dadeau vina ba pe raceala ba pe mai stiu eu ce.Nu se stia,cel putin in RO despre alergii de genul asta singura aelrgie ce se stia era aia la polen la intepatu albinei, dara alergiile is f multe.Fa control, spune-i medicului cum sta treaba, dara nu stiu eu te sfatui sa gasesti un medic bun, nu stiu cu plata, ceva care sa aiba timp de tine sa asculte ce spui.Asa din astia care te examineaza pe banda rulanta la aia nu rezolvi nimic laughing.Am fost si eu in RO si lua bani doctoru respectiv era femeie, dara cum sa zic ziceai ca esti la rand la supermarket hai altul gata, hai ca na timp laughing pai du-te la jalea de ce iti dau bani.Romanii ar trebuie sai ia la rost, oamenii ar trebuie sa fie mai duri cu doctorii, adica mai indrazneti, pentru ca daca dai bani banii aia is pentru un anume timp, deci nu hai gata, trebuie sa-i spui nu gata frate eu platesc cat timp aloci pentru ceam platit? Asa ar trebuie oamenii sai ia la rost pe doctori.Normal o consultatie ar trebuie sa dureze cam 20-30 de minute, insa ei pac pac 2-3 minute ala esti pa si la gara.Magarie,deci cauta un doctor sa aiba timp sa discute incet si normal.Am fost in RO ma luai si de aia de la supermarket de ce stau pe scaun aia la casa, de ce nu-ti pune in sacosa, se uita aia la mine de ziceai ca vazut ursu laughing si oamenii la fel, pai normal trebuie sa te iei de ei, altfel nu faci nimic.Scuze ca o luai pe aratura nitel laughing

| petitconseil a răspuns:

Controlul oftamologic(la ochi) nu te doare absolut deloc, crede-ma.Te pune doar in fata unui aparat se uita cu o lumina mare in ochii tai, la microscop sa vada ce ai la ochisori.Si te mai pune sa citesti un tabel cu cifre si litere de pe un perete.Deci mergi cu incredere si fara frica.Si costa doar 40 lei consultatia, cam asa, mai mult sau mai putin.Nu trebuie sa-ti fie frica de doctori, gandeste-te doar la sanatatea ta si ca ochii sunt cei mai de pret.Numai bine iti doresc.

| Stefania1310 a răspuns:

Probabil ai fortat ochi prea mult (lumina)